SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK’dan Süresinde Alınmayan Aylık veya Gelirler İçin Zamanaşımı Ne Kadar?

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2019 08:40
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SGK’dan Süresinde Alınmayan Aylık veya Gelirler İçin Zamanaşımı Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndanalınması gereken zamanda alınmayan aylık ve gelirler için zamanaşımı süresi beşyıl olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla hak sahipleri, zamanında almadıklarıaylık ve gelirlerini tahsil edebilmek için talepte bulundukları tarihtenitibaren beş yıl geriye dönük işlem başlatabilmektedir. Bununla birlikte bazıyardım ve ödenekler de beş yıl zamanaşımı süresine tabidir. Bu nedenle SGK’danaylık ve gelirlerini beş yıl içinde almayanlar haklarını kaybetmişsayılmaktadır.

Hak sahipleri, gelir veaylıkların ödenmesinde beş yıllık zamanaşımı süresine tabidir. Söz konusu beşyıllık zamanaşımı süresi ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan talep tarihindenitibaren geriye doğru gidilerek hesaplanmaktadır. Dolayısıyla SGK’dan beşyıllık süreyi aşan gelir ve aylıklar hak düşmesi sebebiyle ödenmemektedir.

Bunun yanında geçmişdönemlerde, söz konusu beş yıllık zaman aşımı süresinin başlangıç tarihi olarakSSK’da “hakkın doğduğu” tarih dikkate alınırken BAĞKUR’da ise “ölüm tarihi”olarak kabul edilmekteydi. Ancak 2008 yılında, ilgili kanunda yapılandüzenlemelerin ardından SSK veya BAĞKUR fark etmeksizin tüm sigortalılar içinhakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıllık zamanaşımı süresi kabulgörmektedir. Bu noktada bir örnek vermek gerekirse; eşinden boşanması sebebiyleyetim aylığı başvurusunda bulunan bir kadın için zamanaşımının başlangıçtarihi, anne veya babasının ölüm tarihinden değil, eşinden boşandığı tarihtenitibaren başlatılmaktadır.

İş Kazasında Zamanaşımı Süresi Ne Zaman Başlar?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndanalınan malullük aylıkları da beş yıllık zamanaşımı süresine tabi tutulan gelirve aylıklar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda iş kazaları veya meslekhastalıkları sebebiyle meslekte kazanma gücünde en az %10 oranında kayıpyaşayan hak sahipleri de bu durumlarına ilişkin sağlık raporları aldıklarıtarih itibarıyla zamanaşımı sürecini başlatmış olmaktadır. Dolayısıyla haksahiplerinin söz konusu malullük aylığı için sağlık raporlarının düzenlendiğitarih, SGK’dan ödeneklerini alma konusunda beş yıllık zamanaşımı sürelerinin debaşlangıç tarihi olarak kabul edilmektedir.

Mirasçıların Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır?

Sosyal Güvenlik Kurumutarafından yapılan aylık, gelir, yardım ve diğer ödeneklerin bazılarındayukarıda belirtmiş olduğumuz gibi beş yıllık zamanaşımı süresinin dışındafarklı bir prosedür uygulanmaktadır. Zira sigortalı ya da hak sahiplerininzamanında eksik aylık aldıklarının bu kişilerin ölümünün ardından tespitedilmesi durumunda, yasal mirasçılar bu kişilere ödenen eksik paraları alabilmehakkına sahiptir. Ancak vefatın ardından gerçekleşen bu ödemeler içinmirasçılara tanınan zamanaşımı süresi beş yıl yerine iki yıl olarak belirlenmiştir.Bu bağlamda yasal mirasçılar, vefat eden hak sahiplerine ödenmesi gereken eksiködemelerin tahsilinde sadece son iki yıl içindeki paraları alabilme durumunasahiptir.

Hak Düşürücü Sürelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndabazı aylık ve ödemeler için hak düşürücü süre söz konusu olmaktadır. Örneğingeçici iş göremezlik ödeneği, evlenme ve cenaze ödenekleri ile ölüm toptan ödemeleri,beş yıl içinde Sosyal Güvenlik Kurumundan istenilmezse, bir dahaödenmemektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.