SON DAKİKA
Hava Durumu

SAR Değeri Nedir, Nasıl Ölçülür, Ne İşe Yarar? Zararları ve Kaç Olmalı?

SAR değeri vücutlarımız tarafından emilen enerji miktarını belirtmek için kullanılır. SAR ölçüleri herhangi bir radyoaktif enerjiye maruz kaldığımızda bunu ölçmek ve ifade etmek için kullanılır. Peki SAR değeri tam anlamıyla ne demektir, nasıl ölçülür ve SAR değeri kaç olmalıdır? İşte SAR değeri hakkında bilinmesi gereken her şey…

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2020 02:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SAR Değeri Nedir, Nasıl Ölçülür, Ne İşe Yarar? Zararları ve Kaç Olmalı?

Tam olarak İngilizce açılımı Spesific Absorption Rate olarak bilinir. Türkçesi ise Özgül Emilim Oranı anlamlarına gelir. Özellikle günümüzde herkesin gün içinde uzun saatler maruz kaldığı cep telefonlarını kullanırken ne kadar radyoaktif enerjiyle karşı karşıya olduğumuzu betimlemek için kullanılır.SAR DEĞERİ NASIL ÖLÇÜLÜR?


SAR değeri oldukça karışık bir formülle hesaplanır. SAR değeri hesaplanırken kullanılan birinci kıstas vücudun radyo frekans enerjisine uğrayan bölgenin, radyoaktif enerji kaynağına olan uzaklığı ve bu kaynağın radyoaktif enerjiye maruz kalan bölgeye olan konumudur.SAR değeri için cep telefonlarını örnek verecek olursak en yüksek olduğu yer cep telefonlarının anten bölgesidir. Bu da demek oluyor ki SAR değeri en yüksek yer kulağınıza en yakın olan yerdir.SAR DEĞERİ ORTALAMA NE KADAR OLMALIDIR?


Güvenli SAR değerinin ne kadar olması gerektiği açıklandı. Yapılan açıklamalara göre güvenli SAR değeri en fazla 1.00 olarak belirlendi. Şu an piyasadaki cep telefonlarının hepsinde ise piyasaya çıkış izni için verilen SAR değeri maksimum 2.00.SAR DEĞERİNİN YÜKSEK OLMASININ NE GİBİ ZARARLARI VARDIR?


Uzun süre radyoaktif enerjiye maruz kalınması durumunda uzun vadede dokusal ve hücresel bozulmalar yaşanır. SAR değeri çok yüksek cihazlar kısa vadede, görüş mesafesinde daralma, kalp rahatsızlıkları, kalıcı duyu kaybı, beyin tümörü, kan hücrelerinde bozulma, hamile kadınlarda embriyonun gelişiminde duraksama ve düşük riski, baş ağrıları ve sersemlik gibi belirtiler görülebilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.