SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin’den açıklama geldi! Doğalgaz ödemesinde değişiklik…

Vladimir Putin, imzaladığı yeni kararname ile doğalgaz ödemesinde değişiklik yaptı. Avrupalı ülkeler artık sadece ruble ile değil, dolar veya avro ile de ödeme gerçekleştirebilecek…

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2022 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2022 12:17
https://gazetebanka.com/
Putin’den açıklama geldi! Doğalgaz ödemesinde değişiklik…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzaladığı kararname ile Batılı ülkelerin doğalgaza yönelik borçlarını artık dolar veya avro ile yapabilecekler. Batılı ülkeleri, ‘dost olmayan’ ülke olarak tanımlarken doğalgaz ödemesiyle de alakalı olarak değişikliğe gidildi….

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yeni bir kararname imzaladı. İmzalanan kararnamede Batılı ülkelerden dost olmayan ülke olarak bahsedildi. Artık Batılı ülkeler Rus doğalgazına yönelik olan borçlarını dolar ya da avro gibi tabancı para birimleriyle ödemesine gerçekleştirebilecek. Önceden ödemeler de sadece Rus para birimi ruble kullanılıyordu.

 Rus doğalgazı ithal eden Batılı ülkeler için ödemedeki ruble zorunluluğu değiştirildi. Kararname de dost olmayan ülke şeklinde tanımlanan Batılı devletler artık ödemeyi dolar veya avro benzeri yabancı para birimleriyle de ödeyebilecekler. Fakat bu ödemedeki değişiklik tekrardan Rus gazı sevkiyatının başlayacağı anlamı taşımamaktadır.

AVRUPA ÜLKELERİNE DOĞALGAZ SATIŞI ASKIYA ALINMIŞTI

Başkan Vladimir Putin 31 Mart tarihinde imzaladığı kararname ile, Rus doğalgazı satın alan ülkelerin Gazprombank’ta hesap açmaları gerekiyordu. Satın alınan doğalgaz için bu bankaya yapılan ödemeler sonrasında söz konusu fonlar Moskova Borsası’nda Rus para birimi olan rubleye çevrilme işlemi gerçekleşiyor.

Rus enerji şirketi olan Gazprom, rubleyle ödeme yapmayan kimi ülkelere satışı durdurmuştu. Polonya, Bulgaristan, Hollanda, Finlandiya ve kimi Avrupalı şirketlere doğalgaz sevkiyatı askıya alınmıştı.

İmzalanan yeni kararname ile bu sevkiyatın yeniden gündeme geleceği anlamı taşımıyor. Yeni kararname de ödeme değişikliği varken, askıya alınan doğalgazla alakalı yeni bir karar yer almamaktadır. Artık sadece ruble ile değiş yabancı para birimleri olan dolar ve avro ile de ödeme gerçekleşebilecek. Fakat bu durumun doğalgaz sevkiyatına etki etmemektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.