SON DAKİKA
Hava Durumu

PTT Zimmet Alındı Ne Demek? (Ne Zaman Gelir?)

PTT zimmet alındı ne alma geliyor, ne demek? PTT kargo takibi zimmet alındı uyarı ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızda hazırladık. Zimmete alınan kargolar ulaştırılır mı, ne olur? Konuyla ilgili tüm detaylar yazımızda.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2019 20:53
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
PTT Zimmet Alındı Ne Demek? (Ne Zaman Gelir?)

PTT zimmet alındı ibaresi genellikle yurtdışından gelecek kargolar için yapılan kargo takiplerinde ve sorgulamalarında insanların karşısına çıkmaktadır.



Çok rastlanan bir şey olmadığı için PTT zimmet alındı ibaresinin ne olduğu merak edilmektedir.



Bu uyarı genel olarak ürünün gümrükte ya da UKİM’de takıldığını göstermektedir. Ürün dağıtım öncesi zimmete alınabilir, bu bir sorun teşkil etmemektedir. Ürün kısa süre içerisinde alıcıya ulaştırılır.



PTT ZİMMET ALINDI NE ANLAMA GELİYOR?


PTT ürünün zimmete alınması demek; firma, kargo şubesi ya da dağıtımcı tarafından zimmete alınması, dağıtım için hazırlanması anlamına gelir.



PTT Kargo Takibi Zimmet Alındı Uyarısı Nedir?

PTT zimmet alındı uyarısı gönderi takibi sırasında ekranda görülebilen bir yazıdır. PTT hem yurtiçi hem de yurtdışı kargo servisi yapan bir firmadır ve zimmet alındı yazısı çoğunlukla yurtdışı kargolar için görülmektedir.



Yurtdışından beklenen kargolar çok daha uzun sürelerde gelmektedir ve sık sık gönderi takibi yapılır. Fakat bazen ürün ülkeye giriş yapsa da elinize ulaşması uzun sürebilir. Böyle durumlarda da yine gönderi takibinde gönderinin durumuna bakılmaktadır.



Eğer ürününüz Türkiye’ye giriş yaptıysa ve size ulaşmadıysa UKİM’de görünmektedir. Böyle bir durumda ‘zimmet alındı’ yazısıyla karşılaşabilirsiniz.



Zimmete Alınan Kargolar Ulaştırılır Mı?

PTT zimmete alınması genellikle insanları alışılmadık bir uyarı olduğu için korkutulmaktadır. Yurtdışından alınan ürünler çoğunlukla endişe içerisinde alınır ve en büyük korku gümrüğe takılması, iptal edilmesi ya da tarafınıza ulaşmamasıdır. 



PTT zimmete alındı ibaresi ürünün şu an zimmet altında olduğunu gösterir. Bu bir problem ya da sorun teşkil etmemektedir. Ürün en geç 1-2 gün içerisinde dağıtıcıya verilir ve tarafınıza ulaştırılır. 



Gümrük Ücreti Belirlenmesi

PTT gümrük ücreti yine gönderiyi takip ettiğiniz sayfada karşınıza çıkacaktır. Daha önceden aldığınız ürünün satın alma aşamasında dahi gümrük ücretini bilmezsiniz çünkü bu tutar gümrükte belirlenir.



Ürün gümrük tarafından zimmete alındıktan sonra değeri, ağırlığı vb. bazı kriterlere göre değerlendirilir ve ürünün gümrük ücreti burada belirlenir. Daha sonra ürün ‘PTT zimmet alındı’ ibaresinden sonra dağıtıma çıkarmak için hazırlanır.



Burada ‘torba kapandı’ gibi bir ibare görülebilmektedir. Tam burada ürünün gümrük ücreti de tarafınıza sunulacaktır.



Gümrük ücreti aldığınız ürünün fiyatından bağımsız olarak yurtdışından ürün almanız ve gümrükten geçmesi ile ilgili bir bedeldir. Belirlenen ve ekranda gördüğünüz tutarı ürünü getiren PTT şubesine kapıda verebilirsiniz.



Gümrük ücretine herhangi bir itiraz ya da ödememe gibi bir hakkınız bulunmamaktadır. Eğer gümrük ücreti ödenmezse ürün de teslim edilmez.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.