SON DAKİKA
Hava Durumu

Prizde şarj aleti bırakanlar dikkat! Prizde takılı bırakılan şarj aletleri elektrik tüketimi açıklandı!

Prize takılı şarj aleti bırakmak ne kadar elektrik tüketiyor? Pek çok vatandaşın merak ettiği sorunun cevabına dair ayrıntılar. Gelen bilgilere göre prizde takılı bir şekilde şarj aleti bırakmak sanıldığı kadar elektrik harcamıyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2023 11:17
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2023 11:17
https://gazetebanka.com/
Prizde şarj aleti bırakanlar dikkat! Prizde takılı bırakılan şarj aletleri elektrik tüketimi açıklandı!

Birçok vatandaş tarafından merak edilen sorulardan biri de prize takılı olan şarj cihazlarının elektrik tüketimi yapıp yapmadığı. Eğer şarj cihazı elektrik tüketimi yapıyorsa aylık maaliyeti ne kadar oluyor? Benzeri sorular zihinleri meşgul etmeye devam etmekte. Gelen bilgilere göre sanılanın aksine çok bir elektrik tüketimi olmuyor. Ancak yıllık bazda bu oran değişebiliyor.

Hayatımızın birçok yerinden elektrik tüketimi yapan teknolojik cihazlar kullanıyoruz. Mutfaktan, saate, ev temizliğine kadar geniş bir skalada hayatımızda yer alıyorlar. Bilhassa cep telefonlarımız için kullanıldığımız şarj aletleri uzunca bir süre prizde kalabiliyor. Prizde takılı bir şekilde kalan şarj cihazlarının elektrik tüketimi yapıp yapmadığı merak konusu olmakta. Gelen bilgiye göre prize takılı bir şekilde şarj aleti bırakmak elektrik tüketimi yapmaktadır. Ancak bu durum bütün aletler için geçerli olmamaktadır. Aynı zamanda elektrik tüketim oranları oldukça düşük.

Bilgisayar, telefon gibi birçok teknolojik aleti şarj etmek için kullanılmakta olan adaptörlerin yani şarj cihazlarının hemen hemen hepsinde elektrik devlerini bağlama görevi gören küçük trafolar bulunmaktadır.

Bundan dolayı diğer ucunda bir bilgisayar bir telefon yada şarj edilmesi gereken batarya bulunmasa bile sistem kendi kendine çalışabilmesi için çok az bir elektrik tüketimi yapmakta. Ancak bu durum bütün cihazları kapsamamakta.

YILLIK BAZDA TÜKETİM MİKTARI ARTIYOR

Teknolojik telefonlarda kullanılmak olan adaptörlerde prizde takılı bir sene boyunca takılı bir şekilde kalsa bile en fazla yapacağı elektrik tüketimi birkaç lira olacaktır. Yani sanılanın aksine çok bir elektrik harcaması meydana gelmemektedir.

Ancak bu tüketim bireysel boyutta değil de ailecek veya toplum bazında yapılırsa oldukça büyük bir tüketim ortaya çıkabilir. Örnek vermek gerekirse, toplam da 3 ile 4 kadar kişinin yaşadığı bir evde 5-10 tane şarj aleti kullanılıyor olsa, bu şarj aletlerinin tümü devamlı olarak prize takılı kalsa senelik olarak 60 ile 70 lira arasında bir tüketim maliyeti ortaya çıkabilmektedir.

Ortaya çıkan bu tüketim miktarı bireysel olarak az bir miktar olarak görülse de ülke genelimde göre bakıldığında 20 milyon evin ortalamasına benzer bir durumda aylık olarak 10 milyon lira, senelik 100-120 milyon lira arasında bir elektrik tüketimine yol açtığı gözler önüne serilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.