SON DAKİKA
Hava Durumu

Pataloji Raporu Nedir? Pataloji Rapor Sonucu Kaç Günde Çıkmaktadır?

Hastalık bilimi olarak bilenen patoloji günümüzde hastalık tanılarında en çok kullanılan yöntemdir. Birden fazla yöntemi olan patoloji raporunun çıkma süresi hastalıkların niteliğine göre farklılık göstermektedir. Bazı patoloji raporları 1 günde çıkarken bazıları çok daha uzun sürmektedir.

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2020 03:00
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2020 03:00
https://gazetebanka.com/
Pataloji Raporu Nedir? Pataloji Rapor Sonucu Kaç Günde Çıkmaktadır?

Günümüzde hastalık tanılarının koyulmasında, şiddetinin ve derecesinin ölçülmesinde en çok kullanılan yöntem patolojidir. Patoloji uzmanlar tarafından uygulanan yöntem ile ilgili birçok ayrıntı merak edilmektedir. Korona virüs salgını ile beraber birçok hastalığın da gündeme geldiği bugünlerde vatandaşlar patoloji raporları hakkında araştırma yapmaya başladılar.Vücuttan alınan doku örneklerin incelendiği patolojinin birçok faklı yöntemi bulunmaktadır. Genellikle tümör ya da kanser tanılarında kullanılan patoloji raporlarının ne kadar sürede çıktığı da vatandaşlar tarafından merak edilmektedir.PATOLOJİ TÜRLERİ NELERDİR?

Tanı koymak için numunelerin değerlendirildiği ve raporlandığı hastalık bilimi olan patolojinin birden fazla türü bulunmaktadır. Klinik patoloji olarak bilinen en yaygın tür uygulama alanı olan konulardaki labaratuvar bölümlerinde yapılan işlemleri anlatır. Anatomik patoloji ise tıbbi patoloji anlamına gelmektedir. Patoloji türlerinden biri de adli patolojidir. Adli patoloji ise adli vakalarda ölüm nedenini bulmaya yönelik olarak yapılır. Zehirlenme, hastalık vb. ölüm nedenlerinin bulunduğu patoloji türüdür.PATOLOJİK YÖNTEMLER NELERDİR?Patolojinin türleri bulunduğu gibi birçok yöntemi de vardır. Patolojide tanı koymak için birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Doku kültürü yöntemi ile örnek alınabileceği gibi, dijital görüntüleme ya da histokimya gibi yöntemlerde kullanılabilir. Birçok yönteme sahip olan patoloji alanında hastalık türüne ya da şiddete göre farklı yöntemler tercih edilmektedir. Patoloji yöntemlerinden hangisinin kullanılmasının daha uygun olduğuna patoloji uzmanları karar vermektedir.PATALOJİ RAPORUNUN ÇIKMA SÜRESİ NEDİR?Hastalığın ilerleme derecesi, ne kadar yayıldığı ve şiddeti gibi sorulara cevap veren patoloji raporunun çıkma süresi hastalıklara göre değişmektedir. Bazı patoloji raporları 1 ya da 2 günde çıkabilirken bazılarının çıkması 1 ayı bulabilmektedir. Tanı koymanın daha zor olduğu hastalıklarda patoloji raporu daha geç çıkmaktadır. Hastalığın tanı koyma zorluğu gibi tanı için alınan örneğin niteliği de patoloji raporunun çıkma süresini etkilemektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.