SON DAKİKA
Hava Durumu

Otomobil almak zorlaşırken gözler motosiklete çevrildi!

Vatandaş için otomobil almak günden güne hayal oluyor. Daha ekonomik olan motosiklet içinse taleplerde artış var. Motosiklet satışlarında bütün zamanların rekor rakamı görüldü. Otomobil de ise durağanlık söz konusu.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2023 16:10
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2023 16:10
https://gazetebanka.com/
Otomobil almak zorlaşırken gözler motosiklete çevrildi!

Ekonomideki dalgalanmalar nedeniyle artan enflasyon ile kurdaki yükseliş, otomobil fiyatlarını uçurdu. Yakıt fiyatlarındaki yükselişte eklenince artık Türkiye’de otomobil sahibi olmak günden güne zorlaşıyor. Durum böyle olunca vatandaşlar da daha ekonomik olan motosiklete yönelmiş durumda. Otomobil satışlarında durağan günler yaşanırken motosiklet satışlarında daha önce görülmeyen rekor rakamlara ulaşıldı.

MOTED Başkanı Başarı Erbaş, konuya dair oldukça yakın bir zamanda otomobil satışlarını yakalayacağımıza dair inancımız var dedi.

Motosikletteki satışlar, 2022 yılından ilk 11 ayında, 2021 yılına oranla %50.7 artış göstererek 365 bini geçti. 2022 Aralık ayı verileri daha açıklanmadı fakat edinilen bilgilere baktığımızda ise 2022 yılında satışların 400 bin adeti geçtiğine yönelik tahminler mevcut. Bu durumda, motosiklet pazarının bütün zamanlarındaki rekor satışı demek oluyor. Motosiklet markaları bu sene sonunda en az 420 bin adetlik bir satış yapmayı amaçlıyor.

Otomobil satışlarının da geçtiğimiz seneyi yaklaşık olarak 595 bin adet ile sonlandırdığı tahmin ediliyor.

SALGIN NEDENİYLE KURYELERDE ARTIŞ

Motosiklet Endüstrisi Derneği Başkanı Başarı Erbaş, yaşanan salgından dolayı bireysel ulaşım araçları için talebin arttığını söyleyerek şunları ekledi: Ekonomide yaşanan olumsuz sürece paralel ülkedeki alım gücündeki zayıflama da otomobile kıyasla daha ekonomik olan motosiklete olan talebi arttırdı. Bununla beraber gelişen e-ticarette motosikletli kuryelerin artışında etkili oldu. Çok kısa bir sürede otomobil satışlarının yakalanacağını söyleyen Erbaş, sektörün gelecek yıllarda büyüyeceğine dikkat çekti.

Ülkede otomobil rakamları son bir sene içerisinde %70 artış gösterirken, motosikletteki rakam artışı ise geçen seneye göre %40 oranında kaldı. Türkiye’de en uygun otomobil 400 bin lira olurken en ucuz motosiklet de 27 bin lira oldu.

AKARYAKITA GELEN ZAM ETKİLİ OLDU

Yamaha Motor Türkiye Ülke Başkanı Hakan Kaya konuya dair şunları söyledi: Salgın dönemiyle beraber büyüyen kurye sektörü, akaryakıt rakamlarındaki yükseliş, toplu taşınma araçlarından sakınma, otomotivde meydana gelen stok sorunlarıyla beraber motosiklete olan alaka arttı. Sürekli gelen zam haberleri sebebiyle otomobile ulaşım zorlaşırken, motosiklete ulaşım daha ekonomik oldu. Çoğalan mobilite gereksinimine yönelik paralel anlamda vatandaşlar satın alma ile işletme ücreti göreceli olarak uygun rakamlı motosikletle scooter çeşitlerine ilgisi artmış durumda, ifadelerini kullandı.

ŞEHİR YAŞAMINDA KOLAYLIK SAĞLIYOR

Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çetin Kardeş’te konuyla alakalı olarak şunları dile getirdi: Motosiklete olan ilgi her geçen sene çoğalıyor. Şehir yaşamında hızlı mobilite gereksinimi, zamandan tasarruf sağlaması ve salgın sebebiyle de toplu taşıma araçlarına alternatif olarak motosiklet ön plan çıkıyor.

MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, motosiklete olan ilginin nedeni olarak ARTES kayıt sistemini gösterdi. Bu sisteme geçilerek motosikletlerin kaydının yapılabiliyor olmasını ifade etti. Sahteciliğin önü kesilmiş oldu, sözlerine yer verdi.

YATIRIMCILARIN GÖZDESİ OLDU

Motosiklet pazarında, salgınla başlayan büyüme yatırımcıları da bu alana sevk etti. Koç Grubu, Ford Otosan mühendislerinin girişimlerince geçen sene Rakun markasıyla seri üretime başlanıp motosiklet pazarına adım atılmıştı. Bunun haricinde birçok markadan da Türkiye’ye yatırıma dair kararlar alındı. Bu markalar arasında Hero, Kymco ve Piaggio yer alıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.