SON DAKİKA
Hava Durumu

Öğretmen zam oranında kritik gelişme! Ne kadar olacak?

Açıklanan enflasyon verilerinden sonra memurlar için yapılacak zam oranı merakla bekleniyor…

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2022 15:12
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2022 15:12
https://gazetebanka.com/
Öğretmen zam oranında kritik gelişme! Ne kadar olacak?

Geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan veriye göre enflasyon  %84.39 Peki tüm memurların dört gözle beklediği zam oranı gelecek mi? İnternette dolaşan sosyal medya haberlerine baktığımızda iddiaya göre öğretmenlerin maaş talebinin 25 bin TL civarı olduğu yönünde.

Bildiğimiz üzere memur maaşları için altı ayda bir yapılan zam söz konusu. Geçtiğimiz Kasım ayının açıklanan enflasyon rakamı 2.88 olurken, 15.11 olarak beş aylık enflasyon farkı belirdi. Bu verilerden sonra en son yazın 12 bine çıkan öğretmen maaşları artık 14 bin 166 TL’yi buldu. İçinde bulunduğumuz Aralık ayında açıklanacak enflasyon verisiyle öğretmenlerin, sözleşmeli öğretmenlerin, kadrolu ve ücretli öğretmenlerin alacağı zam oranı netleşecek.

Hangi Öğretmen Ne Kadar Alıyor?

Şimdiki tabloya bakacak olursak; kadrolu olmayıp aday öğretmen kadrosunda çalışan sözleşmeli öğretmenleri maaşları, MEB okulunda öğretmenlik yapmakta olanlar için 8 bin 576 TL ile 9 bin 200 TL arasında seyretmektedir.

Ücretli öğretmenler ise, maaşlı ve sözleşmeli öğretmenlerden daha farklı bir ücret almaktadırlar. Maaşları hesaplanırken derse girdikleri saat esas alınmaktadır. Bir haftada otuz saat ders vermiş olan ücretli öğretmen 5 bin 746 TL kazanır. Bir haftada kırk saat ders vermiş ücretli öğretmen maaşı ise 7 bin 400 olarak hesaplanır. Yazın yapılan zamla beraber aldıkları maaş 10 binin üzerine çıkan sınıf öğretmenleri ise, ek ders, okul durumu, il veya köy okulu, aile, çocuk gibi faktörde değişiklik göstermektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.