SON DAKİKA
Hava Durumu

Nüfus Müdürlüklerinde yoğun günler yaşanıyor! Vatandaş harç cezasına maruz kalmamak için kurumlara akın etti!

Yıl sonuna doğru yoğunluk başladı. Nüfus müdürlükleri yılın son günlerin doğru kalabalıklaştı. Pasaport, sürücü belgesi ve nüfus kağıdı almak isteyenler kuruma akın etmeye başladılar. Nüfus müdürlükleri talepleri karşılayabilmek için çalışma saatlerini arttırdı.

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2022 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2022 12:36
https://gazetebanka.com/
Nüfus Müdürlüklerinde yoğun günler yaşanıyor! Vatandaş harç cezasına maruz kalmamak için kurumlara akın etti!

Yeni yılda nüfus kağıdı, sürücü belgesi ile pasaport harç, ceza ve vergilerde zamlanma olacak. Zamdan kaçmak isteyen vatandaşlar da kurumlara akın etmeye başladı. Kurumların çalışma saatler, ek mesailer ile fazlalaştı. İlgili kurumlarda yoğunluktan oluşabilecek aksamaların önünü alabilmek için tedbirler gecikmedi.

Vatandaşlardan gelen yoğun talepleri karşılayabilmek için ek çalışma saatleri eklendi. Hafta içi ve hafta sonu çalışma saatleri uzatıldı. Böylece günlük alınan kimlik kartı başvurusu 75 bini buldu. 55 bin pasaport ile 33 bin sürücü belgesi başvurusu da kayda geçti. Hafta sonu cumartesi günü de tahmini olarak 32 bin pasaport, 41 bin nüfus kağıdı ile 12 bin de sürücü belgesi işlemi yapıldı.

RANDEVU SÜRESİ UZATILDI

Sadece ek mesai saatleri ile değil başka yollarla da birtakım tedbirler alındı. Vatandaşların mağdur olmaması için randevu alma süresi de uzatıldı. Randevu alma süreleri 15 güne çıkartıldı. Randevu alıp ama gidemeyenler yerine de randevuyu başka birinin alınması sağlandı.

PASAPORT TALEPLERİ

Öte yandan da acil olan pasaport işlemleri içinde yoğun çalışma saatleri harcanıyor. Sistem üzerinden Merkezi Nüfus İdare Sistemi olan MERNİS’ten yahut ALO 199 Çağrı hattında da bütün aciliyeti olan pasaport işlemleri bildiriliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca da hazırlanmış olan Veri Usul Kanunu Genel Tebliği de Resmi Gazete’ de yayınlandı.

Açıklanan tebliğde, Vergi Usul Kanunu’nca tekrardan değerlendirme oranının, tekrardan değerlendirme de bulunulacak senenin Ekim ayı içerisinde, önceki senenin aynı zamanına göre Türkiye İstatistik Kurumunun ülkede üretici rakam endeksinde meydana gelen ortalama rakam yükseliş bandında olduğu ve bu oranın Bakanlıkça Resmi Gazete de yayınlanmasının gerektiği söylenildi.

Böylece tekrardan değerleme oranının içinde bulunduğumuz senenin 2.93 olacak şeklinde kayda geçti. Ayrıca düzenlemede, bu konuda önceden yayımlanmış tebliğlerin de yürürlükte olduğu söylenildi.

Vergi ve harçlarla ilgili olan kanunlarda, harç, ceza ve vergi maliyetlerinin her sene tekrardan değerleme oranı kadar yükselmesi tahmin ediliyor.

CEZALARDA DEĞİŞİM OLMUYOR!

Vergi Usul Kanununca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan harç ve vergi ile ilgili olarak yeniden değerleme oranının %50 düşürme veya %50 yükseltme yetkisini elinde bulunduruyor. Motorlu Taşıt Vergisinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yükseltme yetkisi%50 iken, düşürme seviyesi yetkisi de %80 oranında. Cezalarda da ilan edilmiş olan yeniden değerleme oranında herhangi bir değişim olmuyor.

YENİ YILDA HARÇ VE CEZALAR

Eğer yeniden değerleme oranında herhangi bir şekilde değişiklik yaşanmaması halinde 2023 yılında Motorlu Taşıtlar Ehliyet Vergisi, pasaport harçları, ehliyet harçları ve trafik cezasında bu oranlarda bir yükselme yaşanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ının konuya dair indirim yetkisinde herhangi bir yasa değişikliği olmazsa ehliyet harçları şöyle olacaktır.

A grubu sürücü belgesi harcı için, 370.40 TL olan rakam 825.73 TL’ye yükselecek.

B grubu sürücü belgesi harcı için, bin 116.60 TL olan rakam 2 bin 489.90 TL’ye çıkacak.

İçinde bulunduğumuz 2022 senesi içinde yeniden değerleme oranı
%36.2 oranındaydı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.