SON DAKİKA
Hava Durumu

Ne zaman emekli olurum, kaç yılında? (Kaç senem var?)

''Ne zaman emekli olurum?'' merak ediyorsanız kaç yılında emekli olabileceğinizi E Devlet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Kaç yıl daha çalışmanız gerektiğini, hangi yıl emekli olabileceğinizi hızlı bir şekilde sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Emekli olma zamanıyla alakalı detaylı anlatım yazımızda.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2019 23:35
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Ne zaman emekli olurum, kaç yılında? (Kaç senem var?)

Emeklilik tarihi ülkemizde yaşayan milyonlarca çalışanın merak ettiği bir konudur. Ne zaman emekli olunacağı ve emeklilik tarihi, emekliliğe ne kadar kaldığı çok fazla araştırılmaktadır.Kaç yaşında emekli olacağını merak eden milyonlarca kişi kendi başına emeklilik tarihini hesaplamaya çalışabilir fakat bu zor ve karışık bir işlem olacaktır. Bunun yerine emeklilik tarihi ve bugünden itibaren ne kadar süre kaldığı E-devlet gibi resmi kurum sayfalarından öğrenilebilir.E-Devlet Üzerinden Emeklilik Tarihi Öğrenmek


E-devlet emeklilik tarihi öğrenmek için önerilen en resmi ve en doğru bilgiyi veren sayfadır. Ülkemizde resmi dairelerde vakit kaybedilmemesi ve tüm resmi işlerin kolayca internetten yapılabilmesi için e-Devlet platformu oluşturulmuştur. Tüm resmi işler gibi emeklilik işlemleri de buradan yapılabilmektedir. E-Devlet’ten Emeklilik Tarihi Nasıl Öğrenilir?


E-Devlet’ten emeklilik tarihi öğrenmek için öncelikle e-Devlet’e giriş yapmak gerekmektedir. Daha önce hiç e-Devlet kullanmadıysanız bir PTT şubesine gitmeli ve oradan 2 TL karşılığında ilk e-Devlet şifrenizi almalısınız. Daha sonra ister bu şifreyle isterseniz de şifreyi değiştirip kişiselleştirilmiş şifreyle sisteme giriş yapabilirsiniz.E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için ‘SGK’ bölümünü ziyaret etmelisiniz. Burada iş durumunuz, sigorta durumunuz ve emeklilik durumunuzla ilgili tüm bilgiler bulunmaktadır.Emeklilik bölümüne sigortalı olarak çalışılan gün sayısı girildiği zaman karşınıza hangi tarihte ve hangi şartlarda emekli olabileceğiniz çıkacaktır. 4A Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

4A Emeklilik maaşı hesaplama işlemleri de emeklilik tarihini merak edenler ve sigortalı çalışan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Emekli maaşı hesaplamaları eski adıyla SSK şimdiki adıyla 4A için ‘e-SGK’ sisteminde yapılmaktadır.Burada emekli maaşı sorgulama bölümü bulunmaktadır. Bu işlemler www.uyg.sgk.gov.tr internet adresinin ‘Aylık Hesaplama’ bölümünden yapılmaktadır.E-SGK Üzerinden 4A Emekli Maaşı Hesaplama

E-SGK emeklilik görüntüleme ve emekli maaşı hesaplama işlemleri yapabileceğiniz Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesidir.Burada emekli maaşı ya da diğer adıyla emekli aylığı hesaplaması yapabilmek için öncelikle aşağıdaki bilgilerin girilmesi gerekmektedir:  • T.C. Kimlik Numarası
  • SSK Sicil Numarası
  • Baba Adı
  • Nüfus İli
  • Doğum Tarihi


Tüm bilgileri girdikten sonra ‘sorgula’ bölümüne tıklamanız gerekir. Daha sonra sorgulama işlemi tamamlanır ve emekli aylık hesaplaması buradan yapılabilir. 4B Emeklilik ve Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

4B emeklilik hesaplaması e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. 4B yani bilinen ve eski adıyla BAĞ-KUR’a bağlı olan emekliler tüm bilgilerini e-Devlet üzerinden görüntüleyebilmektedir. Tüm sigorta, emeklilik ve emekli maaşı detayları BAĞ-KUR’a bağlı kişiler için burada sunulmaktadır. 4B statüsüne giren kişiler emeklilik bilgilerini görüntüleyebilmek için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresi üzerinde kullanıcı girişi yapmalı, kimlik doğrulamalı ve daha sonra ‘Emekli Aylık Hesaplama’ bölümüne girmelidir. 4C Emeklilik ve Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

4C emeklilik işlemleri de e-Devlet platformundan yapılmaktadır. 4C halk arasında eski adıyla ‘Emekli Sandığı’ olarak bilinmektedir. Emekli Sandığı statüsüne mensup olan kişiler ne zaman emekli olacaklarını merak ediyorlarsa öncelikle e-Devlet yani www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmeli ve buradan kimliklerini doğrulamalılar. 4C mensubu kişilerin emeklilik ve maaş bilgilerini hesaplamaları için ‘İkramiye Maaş Hesaplama’ bölümünü ziyaret etmeleri gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfada bir form bulunur ve burada bazı bilgilerin doldurulması istenir.Bu bilgiler, Derece, Kademe, Hizmet Yılı, Kıdem Yılı, Kademeli Tazminat Ek Göstergesi gibi mesleki bilgilerdir. İstenilen tüm bilgilerin doğru şekilde doldurulması hesaplamanın başarılı olması içi önemlidir. Tüm bilgiler doldurulduktan sonra ‘hesapla’ seçeneğine tıklayarak emekli maaşı ya da diğer adlarıyla ikramiyenizi, aylığınızı hesaplayabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.