SON DAKİKA
Hava Durumu

MSB Uzman Çavuş Alımı Yapacak Mı? 2020 Alımları Ne Zaman?

Milli Savunma Bakanlığı 2020 yılında uzman çavuş alımı yapacak mı? Uzman çavuş genel alım şartları neler? Uzman çavuş maaşları ne kadar? Birçok kişinin merak ettiği güncel bilgiler haberimizdedir.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2020 20:34
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
MSB Uzman Çavuş Alımı Yapacak Mı? 2020 Alımları Ne Zaman?

Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin İdaresi Başkanlığı üzerinden Uzman Çavuş alımı yapacağı hakkında açıklama yapmıştı. Subay, astsubay, uzman çavuş, uzman onbaşı, sözleşmeli er alacağını açıklayan Milli Savunma Bakanlığı henüz alım tarihi ile ilgili bir açıklama yapmadı. Geçtiğimiz günlerde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yapılacak olan uzman çavuş başvuruları sonuçları açıklanmıştı. Ancak diğer komutanlıklar için henüz başvurular sonuçlanmadı. Bu sebeple diğer uzman çavuşluk alımları için henüz bir tarih belirtilmedi.UZMAN ÇAVUŞ GENEL ALIM ŞARTLARI NELERDİR?


2020 yılında alım yapılacağı açıklaması yapan Milli Savunma Bakanlığı sadece şartları sağlayan adayların başvurularını dikkate alacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan şartlar alım için belirleyici olacak. Genel uzman çavuş alım şartları ise aşağıdaki gibidir:• Başvuruda bulunacak adayın T.C. vatandaşı ve erkek olması gerekmektedir.• En az lise ya da lise dengi bir okul bitirmiş olmalıdır.• Yurt dışında okuyanların denklik belgesini sisteme yüklemelidir.• Nüfus kaydına göre 20 yaşından gün almış olmak ve 27 yaşını bitirmemiş olmak,• Askerlik hizmetini yapmış olma şartı aranmamaktadır.• “Askerliğe elverişli değildir” raporu almış olmamalıdır.• Askerlik hizmetini yapmış adayların başvuru tarihi itibariyle askerliğinden 5 yıldan fazla süre geçmiş olmaması gerekmektedir.• Sözleşmeli çavuş ve erlerde en az 3 yıl görev yapmış ve görev bitiminde 29 yaşını doldurmamış olmalıdır.• Sözleşmeli çavuş ve erlerin, uzman çavuşluk ya da erbaşlığa geçmesinde sözleşmeleri otomatik olarak son bulmaktadır. 3 yılını doldurmuş ancak sözleşmesi yenilenmemiş adaylar için diğer tüm şartlar geçerlidir.UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI NE KADAR?


Bu yıl Askeri Personel için belirlenen enflasyon zam miktarı %0,21 olarak belirlenmiştir. Tüm kamu çalışanlarına uygulanan zamlar askeri personeller için de geçerlidir. 2020 yılında uygulanan zamlar ile birlikte askeri personel maaşları en az 3.500 TL olarak belirlenmiştir. Doğuda görev yapmak, AGİ, OHAL tazminatı, evli olmak, çocuk sahibi olmak, komutanlık maaşı alma gibi durumlarda 5.500 TL ile 6.000 TL arasında maaş alınabilmektedir. Maaş değişiklikleri aynı zamanda dereceye göre de değişiklik gösterebilir. Dereceler ise kişinin ne kadar süredir görev yapıyor olduğuna göre belirlenmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.