SON DAKİKA
Hava Durumu

Mobil abone sayısı arttı!

Mobil abone kullanıcısında artış! Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan gelen açıklamaya göre, ülkenin mobil abone sayısında 90.8 milyona ulaşıldı…

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2022 16:32
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2022 16:32
https://gazetebanka.com/
Mobil abone sayısı arttı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanmış olan Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verilerine dair raporu yorumladı. Karaismailoğlu, 2022 yılının üçüncü çeyreği itibariyle BTK tarafından yetkilendirilmiş olan 464 firmanın840 tane yetki belgesi bulunduğunu söyledi. Ve şunları ekledi sektörde faaliyet içinde olan işletmecilerin üçüncü çeyrekte net satış gelirleri önce ki senenin aynı zaman dilimine göre %47 artış göstererek 35.1 milyar liraya çıkmış oldu.

Bununla birlikte Bakan, üçüncü çeyrek itibariyle mobil abone sayısının toplamda 90.8 milyona çıktığını ve mobil abone kullanım yaygınlığını 7.2 seviyesinde olduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğu, Mobil kullanıcıların 83.4 milyonunun tercihini 4.5 G aboneliğinden yana kullanıyor. 4.5 hizmetinin toplamda abonelerinde %92’sini oluşturmakta. İçinde bulunduğumuz 2022 yılı itibariyle taşınan toplam numara sayısı da 164.4 milyona yaklaşmış durumda. Toplamda 2.4 milyon sabit hatta da numarasının taşıma işlemi yaptığı görülüyor, sözlerini konuşmasına ekledi.

MOBİL İNTERNET KULANIMINDA ARTIŞ

Konuşmasına şöyle devam etti: 72.6 milyonu mobilde olmak üzere, toplam geniş bant internet abone sayısı 91.4 milyona çıktı. Bir önceki çeyrek zamanla kıyası yapıldığında ise abone sayısının %2.1 oranından büyüdüğü görülmekte. En çok artış ise bir önceki zamana kıyasla tahmini olarak 2.5 milyonla mobil internet sayısındaki artışta meydana geldi.

Bakan Karaismailoğlu, aynı zaman dilimi içerisinde 498 bin km fiber altyapı elde etmiş olduk. Fiber internete abone olan insan sayısı ise 5.5 milyona çıkmış durumda dedi. Toplam olarak mobil trafik miktarının ortalama olarak 80.6 milyar dk. olduğunu söyledi. Sabit trafik miktarının ise 1.2 milyar dk. olarak kayda geçtiğini bildirdi. Mobil şebekeler için aylık ortalama kullanım süresi olarak da 569 dk. olduğunu dile getirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.