SON DAKİKA
Hava Durumu

Meta için rekor ödeme yolda! Tam 725 milyon dolar…

2018 yılında yaşanan Facebook kullanıcılarının verilerinin izinsiz paylaşımı iddiası mahkemeye taşınmıştı. Şimdi ise bu süreç 725 milyon dolarlık bir anlaşma ile çözüleceğe benziyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2022 14:39
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2022 14:39
https://gazetebanka.com/
Meta için rekor ödeme yolda! Tam 725 milyon dolar…

Meta Platform Inc’in İngiliz siyasi danışmanlık şirketi olan Cambridge Analytica’nın Facebook kullanıcılarının verilerine ulaşmasına müsaade etmesiyle ilgili olan iddiaları mahkemeye taşınmıştı. Bu ortaya atılan iddialardan kaynaklanan dava uzun süredir devam etmekteydi. Şimdi de bu davanın 725 milyon dolarlık bir rakamla anlaşılarak çözüme kavuşacağı gündemde.

Cambridge Analytica’nın Donald Trump için 2016’da sürdürülen başarılı başkanlık adayı kampanyası için kullanıcıların bilgilerine erişmişti. Facebook kullanıcıların verileri kullanılarak seçmen profili oluşturma ve hedefleme amacıyla çalışılmıştı. Birçok kimsenin kişisel bilgilerine erişilmişti. Sadece bununla da kalınmamış bir anket uygulaması aracılığıyla milyonlarca kişiden veri aktarılmıştı. Cambridge Analytica hedeflenmiş olan reklamları kullanıp seçmen kimselerin davranışlarını etkileyip değiştirmek için MyDigitalLife isimli bir anketle on milyonlarca Facebook kullanıcısından veri almıştı.

Daha sonrasında Facebook olarak isimlendirilen Meta, Federal Ticaret Komisyonu’yla arasında yapılan bir sözleşmenin parçası olup 5 milyar dolar, yatırım yapan kimseleri şaşırtmak için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na 100 milyon dolar ve İngiltere Bilgi Komiseri Ofisi’ne de 600.000 dolar kadar ödemesiyle türlü para ceza ödemesine ve anlaşmalara neden oldu.

BİRDEN FAZLA KURULUŞA SIZDIRILMIŞ OLABİLİR

Meta, 2018’den bu yana geçen süreçte geri adım attı. Birden çok Facebook kullanıcısından gelen şikayetlerle davaya karşı geri adım attı. Yaptığı açıklamada da şuan değindi: Tamamen gönüllü olarak kaydolunan bir sosyal medyadan gerçek anlamda bir gizlilik beklentinde olunmaması gerektiğini söyledi.

Öte yandan da, bu olay Cambridge Analytica ile ortaya çıkmış olsa da Facebook kullanıcılarının verilerini kullanan bir üçüncü tarafın da olduğu söylenildi.

META KENDİNİ SUÇLU BULMUYOR

Fakat tüm bunların yanı sıra Meta yanlışlığı kabul etmemekte. Gelen açıklamayla şu yönde oldu: Son üç yılda gizliliğe olan bakışımızı yeniledik ve daha kapsamlı olacak bir gizlilik programı uyguladık. Bu sözleşme topluluğumuzun ve paydaşlarımızın faydasına olacaktır dendi.

Meta’nın kurucu ortağı ve CEO’su olan Mark Zuckerberg’den ise kaçamak cevaplar geldi. Olay hakkında Kongrede ifade vermiş olsa da, kaçamak cevaplar verdi. Çok uzun olmayan bir zaman sonra AB Parlamentosu’nda dikkatlice konuyla alakalı daha çok doğrudan olarak sorgulamayla muhatap olmak zorunda kalmadı.

SÖZLEŞME HENÜZ İMZALANMADI

Sözleşme henüz resmiyet kazanmadı. 2 Mart 2023 tarihinde gerçekleşecek duruşmada netleşmesi ve imzaların atılması yönünde beklentiler var. Ancak bütün bu sözleşmelerin yanı sıra Meta tamamen aklanmayacak gibi duruyor. Zira Washington, DC, Mark Zuckerbeg’e kişisel daha açtı ve bu olaya yol açan başarısızlıklardan dolayı şahsi olarak sorumlu olduğu söylenildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.