SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası Revizyon Yapacak! İşte Başkan Murat Uysal’ın Açıklamaları…

Haber Giriş Tarihi: 15.07.2019 15:22
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası Revizyon Yapacak! İşte Başkan Murat Uysal’ın Açıklamaları…

Türkiye CumhuriyetiMerkez Bankası (TCMB) başkandeğişikliğinin ardından göreve gelen Murat Uysal, ilk defa başkan olarakaçıklamalarda bulundu. Başkan Uysal, yakın zaman içinde banka bünyesinderevizyon yapacaklarını duyurmakla birlikte bankanın kurumsal şeffaflığını artırmakve politika iletişimini güçlendirmek amacıyla birtakım iyileştirme adımlarıüzerinde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

TCMB Başkanı Murat Uysal, yapmış olduğu açıklamalarında, “"Parapolitikası süreçlerinin tasarımında, başta enflasyon ve iktisadi faaliyet olmaküzere makroekonomik göstergelerin tamamını dikkate alan veri odaklı biryaklaşım ile hareket edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Bunun yanında Uysal,ekonomik istikrara katkı sağlama hedefiyle zorunlu karşılıklar başta olmaküzere tasarruflarında bulunan tüm araçların etkili bir şekilde kullanılacağınıaktardı. Güncel durumdaki gelişmelerin para politikasında hareket edilebilmesiiçin bir manevra alanı oluşturduğunu belirten TCMB Başkanı, bu kapsamda ParaPolitikası Kurulu’nun açıklanan bütün verileri analiz ederek, ortak akıl veistişare çerçevesinde uygun kararı vereceğine dikkat çekti.

Başkan Uysal kamuoyu açıklamasında, gelecek dönemde küresel konjonktürve sermaye akımlarının gidişatına göre, banka rezervlerini daha da güçlendirmekhedefiyle mevcut araçlarda da revizyona gidebileceklerinin sinyalini vermişoldu.

Kurumsal ŞeffaflıkArtırılacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanlığına Cumhurbaşkanı Kararnamesi ileatandıktan sonra ilk röportajında dikkat çekici ifadeler kullanan Murat Uysal,banka bünyesinde hayata geçirilecek yeni dönem stratejileri hakkında da açıklamalardabulundu. Eflasyondan para politikasına, rezerv planlarından büyüme ve ödemelerdengesine kadar pek çok konuda değerlendirmeler yapan Uysal, “MerkezBankası'nın fiyat istikrarı doğrultusunda uyguladığı politikaların etkinliği vehesap verme sorumluluğu açısından iletişim politikaları büyük önem taşımaktadır.”dedi.

Merkez Bankasının özellikle 2001 yılında yapılan kanundeğişikliğinin akabinde kurumsal olarak güçlü iletişim kanallarına sahipolduğunu aktaran Uysal, bu konuda önemli yatırımların yapıldığını belirtti. Yenidönemde bu yatırımların daha da ileriye götürüleceğinin sinyallerini veren Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal,bankanın faaliyetlerinin çeşitli platformlarda şeffaf ve kapsayıcı bir iletişimkurması için önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti.

“Kurumsal şeffaflığımızı artırmaya ve politika iletişimimizigüçlendirmeye yönelik bazı iyileştirme adımlarının üzerinde çalışıyoruz.” diyenUysal, para politikası karar alma süreci ve alınan kararların gerekçelerinedair daha fazla bilgiyi kamuoyu ile paylaşacaklarını vurguladı. Bunun yanındapiyasa işlemlerine yönelik eri paylaşımının güçlendirileceğini kaydeden Uysal,Merkez Bankası’nın para politikası ve genel konularda yaklaşımına dair çeşitlimevralarda daha sık bilgi paylaşacaklarını aktardı.

Finansal İstikrarİçin Fiyat İstikrarı Şart

“Kapsayıcılığı yüksek ve gelişmiş bir finansal sisteminvarlığı, para politikası aktarım mekanizmasının sağlıklı işleyişi açısından birön koşul niteliğindedir.” diyen Murat Uysal, fiyat istikrarı ile finansalistikrarın ayrılmaz bir bütün olduğunu bir kez daha hatırlattı. Fiyat istikrarıolmadan finansal istikrarın sağlanamayacağını belirten Uysal, bu sebeplefinansal kesim ve reel sektör etkileşimini yakından takip ederek finansalsistemin sağlığını da gözeteceklerini bu sayede finansal istikrara katkısağlayacaklarını belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.