SON DAKİKA
Hava Durumu

Memurlar İçin Geri Sayım Başladı, Gözler 1 Ağustosa Çevrildi!

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2019 12:43
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Memurlar İçin Geri Sayım Başladı, Gözler 1 Ağustosa Çevrildi!

Memur ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 5. Dönemi için geri sayım başladı. 1 Ağustosta yapılması planlanan görüşmelerde Türkiye’nin gündemini yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge son durum da masaya yatırılacak en önemli konular arasında yer almaktadır. 3600 ek gösterge meselesinin yanı sıra taban aylıklara yapılacak zam oranları ve refah payı tartışmalarının da çözüme kavuşturulması beklenmektedir.3 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisinin 2020 – 2021 yılı mali ve sosyal haklarının düzenleneceği görüşmelerde kamu sendikalarının teklifleri merakla beklenmektedir. Memur – Sen tarafından; taban aylıklarının seyyanen 200 TL ve ilk dönem 8 + 7, ikinci yılda 6 + 6 zam ve buna ek olarak ilk yıl %3, ikinci yıl için % 2 refah payı verilmesini talep edeceği düşünülmektedir.
 • Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde Türkiye Kamu – Sen tarafından; taban aylıklarında seyyanen 600 TL, birinci yıl 10 + 10 ve ikinci yılda da yüzde 8 + 8 zam teklifinde bulunması beklenmektedir. Türkiye Kamu – Sen tarafından bu oranların yanı sıra her iki dönemde de geçerli olmak üzere % 3’lük refah payı ve halen çalışan memurlara bayram ikramiyesinin verilmesi konuları masaya yatırılacaktır.
 • 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile toplu sözleşme hakkı elde eden kamu görevlileri, yasa kapsamında 5’inci defa devlet ile masaya oturacak. 1 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan görüşmelere; Memur – Sen, KESK, Türkiye Kamu – Sen katılacak. Tekliflerini geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına sunan sendikalar, önümüzdeki iki yıl için birçok önemli teklifi gündeme getirecek.Memura Refah Payı Gündeme Gelecek!Memur ve memur emeklilerinin mali ve sosyal haklarının düzenleneceği, 5. Dönem Toplu Sözleşme kapsamında; 11 hizmet kolunda yetkili konfederasyon olan Memur –Sen, masaya yatırılacak maddeleri kendi bünyesinde görüşerek belirledi. Birinci ve ikinci yılda taban aylıklarına yüzde 8 + 7 ve 6 + 6 zam yapılmasına karar veren Memur – Sen, aynı zamanda refah payı ve 3600 ek gösterge gibi önemli meseleleri de görüşmelere taşıyacak.Görüşmelere katılacak olan bir diğer sendika Türkiye Kamu – Sen ise yüzde 8 + 8 ve 10 + 10 iki yıllık zam talebiyle birlikte iki yıl için %3’lük refah payı teklifini sunmaya hazırlanıyor. Bunun yanı sıra Türkiye Kamu – Sen memurlar için bayram ikramiyesi talebinde de bulunacak.KESK tarafından ise her iki dönem için %38’lik bir zam artışı ve enflasyon ve %3’lük refah payı talep edilecek. Görüşmeye katılacak olan sendikaların ortak talebi ise refah payıdır. Uzun süredir Türkiye’nin gündeminde yer alan memura refah payı tartışmalarının masada çözüme kavuşması beklenmektedir. Görüşmelere katılacak olan tüm tarafların ortak talebi ise %3’lük refah payının 2020 ve 2021 yılları için memurlara verilmesidir.
 • Toplu Sözleşme 1 Ağustos’ta Yapılacak!
 • Hükümet ve kamu görevlilerinden sorumlu sendikalar arasında yapılacak olan toplu sözleşmede, güncel memur zamları, refah payı, 3600 ek gösterge meselesi ve memura her iki bayramda ikramiye gibi konular gündeme getirilecek. Uzun süredir büyük tartışmaların yaşanmasına neden olan konuların tamamının masada çözüme kavuşması beklenmektedir.1 Ağustos’ta yapılacak olan görüşmeler tüm memurları yakından ilgilendirmektedir. Aktif olarak kamu hizmetinde bulunan ve tüm memur emeklileri için 2020 ve 2021 yılları arasında yapılacak olan maaş zamları görüşülecek. Sendikaların bu yılki görüşmesinde ortak talep ise memurlara refah payının verilmesi olmuştur.
  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.