SON DAKİKA
Hava Durumu

Memur Maaşlarına 3 Ayrı Zam!

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2019 12:28
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Memur Maaşlarına 3 Ayrı Zam!

Geçtiğimiz günler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon verileri ile birlikte milyonlarca memur ve emekli de maaşlarına ne kadar zam yapılacağını öğrenmiş oldu. Ancak milyonlarca memurun maaşlarına yapılan bu zamlara ek olarak 3 farklı zam da gündeme gelmiş oldu. Memur ve memur emeklisi vatandaşları yakından ilgilendiren detaylar haberimizde…

Memur ve memur emeklisi vatandaşların merakla beklediği 3 Temmuz 2019 Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından maaşlara ne kadar zam yapılacağı da kesinleşmiş oldu. Bununla birlikte söz konusu enflasyon rakamları, memurlar maaşlarında üç farklı artışı da beraberinden getirmiş oldu. Maaş zammı ve enflasyon farkının yanında memurların aile yardımı da arttı. Temmuz ayına girilmesiyle birlikte milyonlarca memur ve memur emeklisi maaşlarında üç ayrı zam söz konusu oldu. Nitekim maaşlarına %5 oranında zam olan memurların enflasyon farkı olarak aldıkları zam da %1.01 olarak belirlendi. Memurların maaşlarına yapılan zamların üçüncüsü ise her ay aldıkları aile yardımlarında gerçekleşmiş oldu.

En Düşük Memur Maaşı 3 bin 723 Lira Oldu

Milyonlarca memuru yakındanilgilendiren gelişmede, daha önceden memur maaşlarına uygulanan %5 oranındazamma ilaveten %1.01 oranında enflasyon farkı da eklendi. Bu sayede memurlarınve sözleşmeli personelin temmuz ayı zammı %6.01 oranına ulaşmış oldu. Aileyardımı ödeneği dahil olarak en düşük memur maaşı ise 3 bin 512 liradan 3 bin723 liraya yükseldi.

Memur maaşlarına yapılan bu zamların akabinde üçüncü artış da eş ve çocuk yardımlarında gerçekleşmiş oldu. Mevcut durumda 6 yaşından küçük 2 çocuğu olan ve eşi çalışmayan bir memurun aylık maaşı 433,88 liraya çıktı. Toplu sözleşme kuralları gereği memurlara, çalışmayan eşleri için 278,69 lira ödeme yapılıyor. Bununla birlikte memurların maaşlarına ek olarak yapılan çocuk yardımı ödemelerinde ise 0 – 6 yaş için 65,30 TL, 6 yaş üstü için 32,65 lira ödeme gerçekleştiriliyor. Temmuz ayı zammının %5 + 1.01 olarak kesinleşmesinin ardından eş yardımı 278,68 TL’den 295,44 TL’ye yükselmiş oldu. Bu durumda 6 yaşından küçük iki çocuğu olan memura aylık 409,29 lira ödenirken, söz konusu zamlardan sonra bu tutar 433,88 TL’ye yükseldi.

Emekli Memurlar da Fark Alacak

Çalışan memurlar gibi emekli memur vatandaşlar da %5 oranındaki zamlarına ek olarak %1.01 oranında enflasyon farkı alacak. Memur maaşlarına yapılan yeni zammın akabinde mesleklere göre emekli memurların maaşları ortalama olarak şu şekilde olacak:

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.