SON DAKİKA
Hava Durumu

Konut kampanyasında rayiç bedeli engeli!

Orta gelirli vatandaşların ev sahibi olması için başlatılan kampanya fırsatçıların yeni kapısı oldu. Düşük kredi imkânından faydalanmak ve konut sahibi olmak isteyenler rayiç bedelinde engelle karşılaşıyor!

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2023 19:07
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2023 19:07
https://gazetebanka.com/
Konut kampanyasında rayiç bedeli engeli!

Ev sahibi olmak için başlatılan konut kampanyasında vatandaşlar başka bir engelle karşı karşıya. Fırsatçılar tarafından kampanya el konulmuş durumda. Satıcılar yüksek vergi ödememek nedeniyle 2 milyonluk konutu resmi işlemlerde 700 bin liralık gösterip ucuz olan kredi için kapıları kapatıyor.

Hükümet tarafından yakın bir süre önce duyurusu yapılmış olan sosyal konut kampanyası için vatandaş düşük kredi alarak ev sahibi olabilme şansı yakaladı. Sosyal konut kampanyasının duyurulmasından sonra ev fiyatları bir gün içerisinde yükseldi. Bu durumda da emlak piyasası zora girdi. Var olan bu fırsatçı duruma bir yenisi daha eklenmiş oldu. Kimi satıcılar az vergi ödemesi yapmak için evlerin rayiç bedellerini olduğundan daha az gösterip düşük olan banka kredisinin önüne geçmiş oluyor.

SORUNU ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞMALAR OLACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati önceden yaptığı konuşmasında tapuda ev rayiç bedellerinin olduğundan düşük göstermek Türkiye’nin bir sorunu olduğuna değindi. Bakan Nebati şunları söyledi: Konut fiyatlarından yaşanan yükselme rayiç bedellerinin gerçek fiyatlarla arasında olan marjı daha da genişletmiş oldu. Bu konuya dair elimizde oldukça sağlam bilgiler bulunmakta. Bundan dolayı hem satıcı hem de alıcı dikkatli olmalı. Ülkede sıkıntılı olan bu durumun üstesinden gelebilmek için oldukça ciddi bir şekilde çalışmalarımız olacak, ifadelerini kullandı.

Vatandaşların sosyal konut projesiyle ev sahibi olmasının önü açılmaktadır. Orta gelirli ailelerin konut sahibi olması için düşük oranda kredi alması planlanmaktadır. Fakat açıklanan proje sonrasında konut fiyatların da şişirilme yaşandı. Bazı satıcılar daha az vergi ödemesi yapabilmek için konutların rayiç bedellerini düşük olarak göstermektedirler. Böylece konut almak isteyen vatandaşın alacağı kredinin de kapısı kapanmaktadır.

Bakan Nebati ise bu konunun ülkenin var olan sorunlarından biri olduğuna değindi. Gerekli çalışmaları yaparak bu konuya dair çözümler gelecek. Hem satıcı hem de alıcı kimselerin dikkatli olması gerektiğine dair uyarılar geldi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.