SON DAKİKA
Hava Durumu

Konut Fiyatları 2020 İçin Dikkat Çekici Analiz: Maliyetler Arttı, 2020 Konut Ev Fiyatları Artacak!

Bir süredir durağan seyreden emlak piyasası için şok edici 2020 tahmini geldi. Uzmanlara göre konut sektörü 2020 beklentileri fiyatların artması yönünde! Emlak sektörü son durum dipten dönüş çabasında gösterse de uzmanlara göre konut fiyatları 2020 yılında maliyet baskısı nedeniyle artacak! Emlak fiyatlarının geleceği ve 2020 ev fiyatları düşer mi yükselir mi analizi haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2019 17:10
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Konut Fiyatları 2020 İçin Dikkat Çekici Analiz: Maliyetler Arttı, 2020 Konut Ev Fiyatları Artacak!

Konut fiyatları 2020 tahminleri uzmanlardan gelmeye başladı. Uzmanlar artan inşaat maliyetlerini sebep göstererek 2020 ev fiyatları için artacak yorumunda bulundu! Konut kredisi faiz oranları için indirim bekleyenleri uyaran uzmanlar: “Emlak sektörü 2020 yılında maliyet baskısı altında! Konut fiyatları 2020 yılında artacağı kesin. Hayal ettiğiniz evi bulduğunuz an elinizi çabuk tutun!” uyarısında bulundular.2020 KONUT FİYATLARI NE OLUR?


Konut kredi faizleri indirimi ile birlikte ipotekli satışların canlandığı emlak sektörü son durum her ne kadar iç açıcı olmasa da satışların son aylarda hızlandığı kesin! Emlak fiyatlarının geleceği için tüketicileri üzecek tahminler de uzmanlarca gelmeye devam ediyor. Konut ev fiyatları 2020 yılında artış trendine gireceğini düşünen uzmanlar, emlak fiyatlarının geleceği için artışı tetikleyen bir dizi değişkene dikkat çektiler.Emlak Fiyatlarının Geleceği Nelere Bağlı?


Emlak sektörünün geleceği uzmanlara göre artan maliyetler ve müteahhit cephesinde yaşanan iflaslar ile konut fiyatları 2020 için zorunlu bir artış getirecek. İnşaat metrekare maliyetlerinin arsa payı hariç 1.500 – 2.000 TL bandına yükseldiğini belirten uzmanlar: “Bu maliyetlerde fiyatları düşük tutmak mümkün değil. Yakın zamanda 100 metrekare bir daire için 350 – 400 bin TL fiyatlaması her il için normal hale gelecek!” uyarısında bulundu.Sıfır daire satın almak isteyenlerin önünde iflas eden müteahhitler nedeniyle daha az alternatif olduğunu söyleyen uzmanlar, yeniden temelden daire satışının popüler olmasını beklediklerini aktaran uzmanlar: “Tüketicilerin sıfır dairede alternatifi azalacak. İnşaat müteahhit sayısı azaldı ve yüksek maliyetler sebebiyle artık daha az müteahhit yeni projeye başlıyor.” ifadeleri ile emlak sektörü son durumu ve geleceği hakkında yorumlarını ilettiler.“Eriyen Konut Stokları ve Yeni Faiz İndirimi ile Konut Fiyatları Artacak”

Uzmanlar müteahhitlerin ellerinde kalan stok konut sayısında azalma olduğunu belirterek, stokların erimeye başlaması ile konut fiyatları için artış trendinin başlayacağını belirttiler. Müteahhitlerin her satış ile birlikte bir sonraki ev fiyatını artırdığına değinen uzmanlar: “Müteahhitler yaptıkları satış ile borçlarını ödeyerek zaman kazanıyor. Acil nakit ihtiyaçlarının azalması ile birlikte ellerinde kalan evlerin fiyatını artırarak, yükselen inşaat maliyetlerini telafi etmeye çalışıyor.” şeklinde gözlemlerini paylaştılar.Konut kredisi faiz indirimi ile birlikte ev fiyatlarının arttığını belirten uzmanlar: “Konut kredisi faiz oranları indirimi, sanıldığı gibi her zaman tüketici lehine olmuyor. Konut fiyatları her konut kredisi faiz indirimi ile birlikte 20 bin TL ile 50 bin TL arasında artarak, faize verilecek paranın konut sahibine verilmesine neden oluyor.” ifadelerini kullandılar.2020 EV FİYATLARI NE OLACAK, ARTACAK MI?


Uzmanlar belirttikleri sebepler sonrası 2020 konut ev fiyatları artacak şeklinde fikirlerini beyan ettiler. Konut fiyatları 2020 yılında ne olur sorusuna ise uzmanlar şehre göre konut fiyatları için milyon liraların artık normal karşılanacağı görüşünde fikir birliğine vardılar.Konut kredisi faiz oranları indirimi beklentileri yanında bankaların daha yüksek vadeli konut kredisi ürünleri üzerinde çalıştığını iddia eden uzmanlar, 180 ay vade ile konut kredisi kullanmanın yeni fiyatlama için yetersiz kalacağını belirttiler. Uzmanlara göre konut ev fiyatları 2020 için 240 - 360 ay vadeli konut kredisi ürünlerin sayısının artmasını beklediklerini belirttiler.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.