SON DAKİKA
Hava Durumu

Koleksiyonluk Apple-1 fahiş bir fiyata satıldı... Açık arttırmada ne kadar istendi?

78 numaralı Apple-1 bilgisayarı için 1 milyon rakamları gündemdeydi. Bilgisayar sonunda satışa çıktı, göz korkutan bir rakama satıldı!

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2022 16:55
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2022 16:55
https://gazetebanka.com/
Koleksiyonluk Apple-1 fahiş bir fiyata satıldı... Açık arttırmada ne kadar istendi?

Steve Jobs ve Wozniak ikilisi tarafından 1976 senesinde sadece 200 tane Apple-1bilgisayarları üretilmişti. Bu bilgisayarlardan, günümüzde ise 200 adet değil sadece 60 veya 70 tane kaldığını varsayılıyor. Böyle olunca markanın severleri tarafınca kalan bu bilgisayarlara koleksiyonluk gözüyle bakılıyor. Bu bilgisayarların satışlarında çoğunlukla yüz binlerce dolara alan kişiler bulunabiliyor.

Önce ki günlerde ise iş görür vaziyette ki bir Apple-1 bilgisayarı müzayede evi tarafından açık arttırılmaya çıkartıldı. Çok önemli bir özelliği olan bu bilgisayar, bizzat Steve Jobs ın kendisi tarafından eliyle numara verilmişti. Açık arttırılmaya çıkan bu bilgisayar Apple-1, yetmiş sekiz numaralı Apple-1 adı altında kaydedildi. Bu bilgisayar çalışır duruma geldikten sonra da 2018 senesinde bir müzayede de 375 bin dolara bir müşteriye satıldığı söylendi.

SATIŞ FİYATI GÖZ KORKUTTU

Nihayetinde Steve Jobs’ın kendi eliyle numara vermiş olduğu Apple-1 bilgisayar dudak uçuklatan o fiyata satıldı. Müzayede de 442 bin 118 dolara satıldı.

Önce ki yılarda diğer Apple-1 bilgisayarları taşıdığı birçok özelliğe göre 130 bin ile 815 dolar arasında ki rakamlara satılıyordu. Son olarak 78 numaralı Apple-1 bilgisayarı içinse 375 bin doların üstünde bir rakam tahmin ediliyordu. Apple-1 için 1 milyon rakamları da gündemdeydi. Ancak bilgisayar 1 milyona yaklaşamadı. Bilgisayar 442 bin 118 dolara satıldı.

STEVE JOBS’IN EL YAZISI VAR

Satış evinden yapılan açıklamaya göre bilgisayar oldukça iyi durumda. Ağustos ayında bilgisayarın durumunun çalışabilir vaziyette olduğu da onaylandı. Apple-1 bilgisayarı 8 saatlik test sonunda tamamen çalışır durumda olduğu anlaşılmıştır. Aynı zamanda yapılan açıklamaya bakıldığında da Steve Jobs el yazısının doğruluğu onaylanmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.