SON DAKİKA
Hava Durumu

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Kimler Bu Ödenekten Faydalanabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Koronavirüs salgını kapsamında daha önce firmaların kısa çalışma ödeneklerinden faydalanabileceklerini açıklamıştı. Kısa çalışma ödeneğine 268 bin 717 firmanın başvurduğunu açıkladı. Bu başvuruları çalışanların aylık ödemelerini yapabilmek için yapan firmaların ise toplamda 44 bin 420 çalışanı bulunuyor. Peki firmaların başvuru yaptığı kısa çalışma ödeneği nedir, nasıl başvurulur ve bu imkandan faydalanabilecek kişiler kimlerdir? Detaylar haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2020 15:54
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Kimler Bu Ödenekten Faydalanabilir?

Koronavirüs salgını kapsamında çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorlanan firmalar için kullandırılacak olan kısa çalışma ödeneği oldukça yoğun ilgi gördü. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 268 bin 717 firmanın 44 bin 420 çalışanı için başvurduğuu açıkladığı, kısa çalışma ödeneğine ilişkin detaylar neler?KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURU DETAYLARI NELERDİR?


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı kısa çalışma ödeneği Koronavirüs salgını kapsamında çalışanları desteklemek amacıyla kullandırılacak. Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerlerindeki haftalık çalışma sürelerinin kısaltılması üzerine uygulanan bu ödeneğe başvuruları sadece işyeri sahipleri yapabilmektedir. Kısa çalışma ödeneğine başvurular ise İŞKUR’un internet sitesi aracılığı ile yapılmaktadır.KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN FAYDALANMA ŞARTLARI NELERDİR?


İşyerlerinin kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilme şartları aşağıdaki gibidir: • İşverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebepler ile çalışma süresinin önemli ölçüde kısalması sonucunda kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmektedir. İşverenin İŞKUR’a ödenek için başvurması sonucunda İş Müfettişleri’nce uygunluk tespiti yapması gerekmektedir.
 • Kısa çalışma ödeneğine işçiler için işveren başvuru yapmaktadır. İşçiler kısa çalışma ödeneğine başvuramazlar. 
 • Yaşanan genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebepler için İŞKUR Yönetim Kurulu karar vererek kısa çalışma ödeneğini onaylamaktadır. Herhangi bir Yönetim Kurulu Kararı aranmaz. 
 • Genel zorlayıcı sebepler dışındaki başvurular onaylanmamaktadır. 
 • Başvurular İŞKUR’un resmi internet sitesindeki form aracılığı ile yapılmaktadır. Kısa Çalışma Talep Formu ile Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesinin bağlı olunan İŞKUR birimine elektronik posta adresine, elektronik posta gönderilmesi ile başvuru tamamlanmaktadır. 
 • Başvuru sürecinde gerekli görülürse işveren ile irtibata geçilerek gereken ilave bilgiler alınmaktadır. Gereken bilgiler toplandıktan sonra ise başvuruların uygunluğunun tespit edilmesi amacıyla Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’na gönderilmektedir. 
 • Kısa çalışma ödeneğinden faydalanılabilmesi için İş Kanunu’n 25.maddesi birinci fıkrasının (III) numaralı bendinde yer alan sebepler dışında bir gerekçeyle işverenin işçi çıkarmaması gerekmektedir.
 • İş Müfettişleri tarafından yapılan uygunluk tespiti sonucu işverene, İŞKUR tarafından bildirilmektedir. İşveren ise uygunluk tespitini işçilerin görebileceği bir yere asar ya da bilgilendirmek amacıyla iletir. 
 • İşverenlere başvuru sonucu İŞKUR tarafından elektronik posta yolu ile bildirildikten sonra talebi uygun bulan işverenler İŞKUR’a Kısa Çalışma Bildirim Listesini güncelleyerek yine elektronik posta yolu ile iletirler. 
 • Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Günlük brüt kazancın yüzde 60’ı kısa çalışma ödeneği olarak ödenmektedir. Bu miktar aylık asgari brüt tutarın yüzde 150’sini geçemez. 
 • Ödenekler; işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın 5’inde ödenmektedir. 
 • Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. 
 • Kısa çalışma yapılan süreler için, kısa çalışmaya tabi tutulan işçiler adına SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile eksik gün gerekçesi “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak bildirilmektedir.
 • Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kullandırılmaktadır. 
 • Kısa çalışma ödeneği kapsamında fazla veya yersiz ödemelerin tahsili, işverenden yapılmaktadır. 
 • İşçilerin kısa çalışma ödeneği aldıkları dönem boyunca genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Söz konusu dönemde uzun veya kısa vadeli sigorta primleri aktarılmaz. 
 • İşverenin kısa çalışma ödeneği uygulaması devam ederken normal faaliyetine başlamaya karar vermesi halinde Kurum birimine bildirim yapması zorunludur. Toplu sözleşmesi tarafı işçi sendikası ve işçilere 6 gün önce yazılı olarak bildirilmek zorundadır. 
 • Bildirimde belirtilen tarih itibariyle kısa çalışma ödeneği uygulaması sonlandırılır. Geç bildirimlere ilişkin oluşan yersiz ödemeler, yasal faizleri ile birlikte tahsil edilmektedir. 
 • Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan işverenler, işçilerin çalışma sürelerine ilişkin kayıtları tutmak ve istenilmesi halinde ibraz etmek zorundadır. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.