SON DAKİKA
Hava Durumu

Kiracılar ve ev sahipleri için son dakika gelişmesi!

Hükümet kira sözleşmeleri konusunda yeni adım attı! Artık eskisi gibi devam etmeyecek. Kira sözleşmeleri yeni sisteme taşındı…

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2022 10:56
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2022 10:56
https://gazetebanka.com/
Kiracılar ve ev sahipleri için son dakika gelişmesi!

Birçok kiracı ve ev sahibinin yakından takip etmesi gereken bir gelişme yaşandı. O sistem artık online olarak e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Kira sözleşmeleri için yeni adres e-devlet olacak.

Artık dijital sistemler üzerinden pek çok şey yapılabiliyor. E-devlet üzerinden gerçekleştirilecek bu hizmette onlardan biri. Artık kira sözleşmeleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Alınan yeni kararla kira sözleşmeleri artık internet üzerinden gerçekleşecek. Yapılan bu yeniliğin nedeni de kayıt dışı ekonomiyle olan mağduriyetin giderilmesi olarak biliniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaptı. Toplamda 291 tane kurum ve kuruluştan 900 tane öneri gündeme geldi ve Bakanlık bunları değerlendirdi. Böylece Bakanlık tarafından 2023 ve 2025 dönemlerini içine alacak olan plan yürürlüğe girdi. ’Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı olarak adlandıran plan yürürlüğe alındı.

SÖZLEŞMELER ARTIK E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den açıklamalar geldi. Bakan Nebati sözlerinde şunlara yer verdi. Kayıt dışı ekonomiyle olan mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Bunun nedeni olarak da gelir dağılımında ki adaletsizliği giderip daha adaletli bir yapıya kavuşturmak istediklerini belirterek, vergide yaşanacak herhangi bir kaybı da önleyip sürdürülebilir bir büyümeyi amaçladıklarını ifade etti. Rekabet gücünü de arttırmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Yapılan plana göre ise 2025 senesinin bitimine kadar kayıt dışılığın önüne geçilmeye çalışılacak. Bu çalışmalarda toplam da 44 eylem gerçekleştirilecek.

Yapılan haberlere göre ev kiralanırken yapılan ev sahibi ve kiracı arasındaki kira sözleşmesi artık dijitale taşındı. Atılan adımlara göre ise risk analizi çalışmaları yürütmek üzere kira sözleşmeleri ile karar alma süreçlerini desteklemek artık internet ortamında yapılacak.

Alınan bu kararlar 2024 senesinin bitimine kadar olan sürede tamamlanmış olacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.