SON DAKİKA
Hava Durumu

Kira fiyatları arttı! Taşınmalar çoğaldı…

Merkezi yerlerden taşınmalar başladı… Son zamanlarda artan kira fiyatlarına karşı şirketler nasıl çözümler geliştirdi?

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2022 13:18
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2022 13:18
https://gazetebanka.com/
Kira fiyatları arttı! Taşınmalar çoğaldı…

Artan fiyatları şirketleri de etkiledi. Son zamanlarda artan kira fiyatlarından şirketlerde etkilenmeye başladı. İstanbul başta olmak üzere birçok büyükşehirde kiralar çok yükseldi. Şirketler çözümler merkezi yerlerden çevre yerlere taşınmakta veya ortak çalışma mekanları kiralamakta arıyor.

ŞİRKETLERDEN ÇÖZÜM ARAYIŞI

Başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde kiralar artmaya başladı. Kira fiyatlarının altından kalkamayan şirketler çözüm arayışlarına yöneldi. Merkezi yerlerde bulunan iş yerleri taşınma kararları alınmaya başlandı. Çevre ilçelere göçler başladı. Merkezi yerlerin konumundan dolayı şirket ve plaza fiyatlarının daha yüksek olmasından kaynaklanan göç durumları ortaya çıkmaya başladı.

Artan kira fiyatlarından dolayı Tüm Girişimciler Emlak Fiyatları Derneği Başkan Yardımcısı Hakan Özelmacık’lı birtakım açıklamalarda buldu. Kira artışlarının son on iki aylık TÜFE’nin ortalaması baz alındığından bu durumun ticaretle uğraşan ve esnaflık yapan kimseler için zorlayıcı bir noktaya geldiğini söyledi. Kira fiyatlarında %70’e varan bir zam oranı yaşandığını belirtti.

SADECE KİRA FİYATLARI ARTMADI

Çevre ilçelere taşınma gibi durumlarla maliyetleri azaltmaya çalışan şirketlerin başka çözüm yolları arayışında da olduğunu söyledi. Daha küçük ofislere taşınma, ortak çalışma yeri kiralama ve sadece bir yerde büyük bir şirkettense daha küçük yerlerde birkaç ofisin olması seçeneklerine yönlendiler. Sadece ofis kiraları değil buna bağlı olarak başka giderlerin de fiyatında ki artıştan bahsetti Başkan Yardımcısı Özelmacık’lı. İş yerlerine gidip gelirken kullanılan servis araçlarının ulaşım giderlerinin de hesaba katılması. Ve şirket bünyesinden çalışanların bulundukları şehirde

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.