SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıdem Tazminatı Zamlandı! 1 Ayda 5 Bin 460 Lira Fark Etti…

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2019 12:59
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kıdem Tazminatı Zamlandı! 1 Ayda 5 Bin 460 Lira Fark Etti…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından 2019 yılının ilk altı aylık enflasyon rakamları da kesinleşmiş oldu. Bu rakamlar üzerinden maaşlarına zam alan memurlara bir sevindirici gelişme de kıdem tazminatı ile ilgiliydi. Nitekim memur maaşlarındaki artışa endeksli olan kıdem tazminatına da temmuz ayı itibarıyla zam yapılmış oldu. İşte kıdemdeki tavana göre kıdem tazminatında hak edilen en yüksek tutarlar…

Kıdem tazminatı eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A statüsüne bağlı olarak çalışan sigortalıların güvencesi haline gelmiş durumda. Kıdem tazminatının yanında ihbar tazminatı da ülkemizdeki milyonlarca sigortalı çalışanı yakından ilgilendiriyor. Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için bir işyerinde en az bir yıl boyunca çalışmış olmak gerekiyor. Tazminat işçinin çalıştığı her sene için 1 aylık brüt ücret kadar artışa işaret ediyor. Fakat kıdem tazminatında üst limit bulunuyor. Tavanı ifade eden bu tutar, memur maaşlarına yapılan zamma göre her 6 ayda bir değişiklik gösterebiliyor.

Tavan Tutar Yukarı Çekildi

2019 yılının ilk 6 aylık enflasyon oranlarının 3 Temmuz itibarıyla açıklanması ve bu gelişmeye bağlı olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı memur maaş katsayısına göre tavan tutar da yukarı çekilmiş oldu. Bir diğer deyişle açıklamak gerekirse kıdem tazminatının tavan tutarına %6.05 oranında zam yapıldı. Söz konusu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse; 10 bin lira brüt ücreti alan bir çalışanın 1 yıllık tazminat tutarı temmuz ayından önce 6016 lirayı aşmıyordu. Bu durum tavan tutarın yukarı çekilmesi ile birlikte değişti ve söz konusu tutar 6 bin 16 liradan 6 bin 380 liraya çıkarıldı.

1 Ay Farkla 5 Bin 460 Lira

Dolayısıyla yeni açıklanan tutara göre sigortalı çalışanlar her yıl 1 yıl için 364 lira fazla tazminat almaya hak kazanmış oldu. Bu bağlamda 15 yıl boyunca aynı yerde çalışan ve bu senenin sonunda emekli olmayı veya işinden ayrılmayı düşünen çalışanlar, haziran ayına göre toplam 5 bin 460 lira daha fazla ödeme almış olacak. Ayrıca kıdem tazminatının tavan tutarı 31 Aralık 2018 tarihinde 5 bin 343 lira olarak belirlenmişti. Önce ocak ayında yapılan düzenleme ve daha sonra 3 Temmuz’da açıklanan veriler doğrultusunda bu ay itibarıyla yapılan ayarlamanın ardından fark 946 liraya kadar çıkmış oldu.

3600 veya 4500 Gün Şartıyla Kıdem Tazminatı Hakkı

4857 sayılı İş Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümlere göre düzenlenen tazminat hakkı sadece, işten çıkarılma durumuyla değil istifa hallerinde de gündeme getirilebiliyor. Söz konusu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse, erkek işçi askerlik, kadın işçi de evliliği nedeniyle (1 yıl içinde olması şartıyla) işten kendi isteğiyle ayrılırsa kıdem tazminatı alabilme hakkına sahip oluyor. Emekli olmak için işten çıkanlar da kıdem tazminatı alabiliyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe sigortalı olarak giriş yapıp, 15 yıl sigortalılık süresi ve en az 3600 günü tamamlayanlar ile 1999 yılından sonra ilk defa işe giriş yapıp 25 yıl sigortalılık süresine sahip olup 4500 gün prim ödeyenler istifa ettiğinde kıdeme hak kazanıyor. Ancak bu durumda kıdem tazminatı alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından verilen “Yaş şartı dışında emeklilik şartlarını yerine getirmiştir.” yazısını alması gerekiyor. Tüm bunların yanında fazla mesai nedeniyle de işinden ayrılan işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor.

Bir Buçuk Maaşlık İhbar Tazminatı Hakkı

4857 sayılı İş Kanunu’na göre işveren işçisini işten çıkarmadan evvel bu durumu işçisine bildirmek durumundadır. Dolayısıyla işçinin çalışma süresi 6 aydan kısa olması durumunda 2 hafta, 6 ay ile bir buçuk yıl arasındaysa 4 hafta, bir buçuk yıl ile 3 yıl arasındaysa 6 hafta, 3 yıldan fazla olması halinde 8 hafta önceden işçisine haber vermesi gerekiyor. Söz konusu uygulamaya “ihbar süresi” adı veriliyor. Bu kanunun aksine işçisine önceden haber vermeden iş sözleşmesini fesheden işverenler, işçisine kıdem tazminatına ek olarak ihbar tazminatını da ödemekle yükümlüdür. Bununla birlikte işçi söz konusu işte 10 gün çalışmış dahi olsa ihbar tazminatı almaya hak kazanabiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.