SON DAKİKA
Hava Durumu

Kariyer Yedekleme: Yaptığınız işin yanına B planı oluşturmanız için 6 araç!

Pandemi koşulları ve Z kuşağının çalışma arenasına girişinin ardından dünyadaki iş kültürü kökten değişiyor. Bu değişim rüzgarında, yaptığınız işten memnun değil misiniz? Öyleyse kariyerinizi yedeklemenizin yolları var!

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2023 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2023 09:45
https://gazetebanka.com/
Kariyer Yedekleme: Yaptığınız işin yanına B planı oluşturmanız için 6 araç!

Geçtiğimiz yıllar, hibrit çalışma modelleri ve uzaktan çalışma gibi uzun bir iş yeri trendleri listesinin yanı sıra "Büyük İstifa" ve sessizce işten ayrılma gibi akılda kalıcı moda sözcüklerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Bu yıl ise ringe yeni bir terim girdi: Kariyer Yedekleme

Kariyer yedekleme nedir?

Bu terim, mevcut iş durumunuzun herhangi bir nedenle yürümemesi durumunda yedek bir istihdam planı hazırlama eylemini ifade eder. Tabii ki, bu kavram tam olarak yeni değil, ancak yeni teknolojilerden, jeopolitik çatışmalardan ve yaklaşan durgunluktan etkilenen hızla değişen bir çalışma ortamında, kariyer yedeklemesi herkesin radarında olmalı.

Aslında, Google Trends'e göre, kariyer desteğiyle ilgili arama terimleri son 12 ayda yüzde 5.000 arttı. İşinizin güvenliğini ve kariyer desteği alıp almayacağınızı mı merak ediyorsunuz? İşte bilmeniz gereken her şey!

Seçenekleri açık tutun

Kariyer desteği, mevcut işinizden memnun olmadığınızda seçeneklerinizi açık tutmakla ilgilidir. Bu, beceri geliştirme, mali açıdan istikrarlı kuruluşlarda iş arama ve hatta bir ek iş başlatma gibi önlemler alarak olası işten çıkarmalara hazırlanmakla ilgilidir.

Özetle, iş kaybı karşısında uygulayacağınız bir “Plan B”. Ancak bu aynı zamanda insanların ekonomik belirsizlik döneminde kontrolün kendilerinde olduğunu hissetmelerinin bir yolu.

İşte kariyerinizi doğru şekilde yedeklemenin 6 yolu

1. Değerlerinizi kontrol edin

İnsanların işlerinde mutlu veya tatmin olmamalarının yaygın nedenlerinden biri, değerlerinin şirketlerininkiyle uyumlu olmamasıdır.

Örneğin, yöneticiniz önceliğiniz ailenizle olduğunda her akşam ve hafta sonu e-postada olmanızı mı bekliyor? Ya da belki de tek istediğiniz çalışanların zihinsel ve fiziksel esenliğini destekleyen yaratıcı bir organizasyon kültürüyken, zehirli bir ortama sıkışıp kalmışsınızdır.

Kişisel değerlerinizi ve bir rolde sizin için neyin önemli olduğunu tanımlayarak, şu anda sahip olduğunuz işin gerçekten istediğiniz gibi olup olmadığını belirleyebileceksiniz.

2. Öz değerlendirme yapmak için zaman ayırın

Beceri geliştirmek her zaman iyi bir fikirdir. Hangi alanları geliştirmeniz gerektiğini kendinize sorun - daha fazla bilgi mi, deneyim mi yoksa eğitim mi? En kötüsü, işinizi sürdürecek ve bu işte daha iyi olacaksınız, bu da dahili iş fırsatları ortaya çıktığında yardımcı olabilir.

Ve en iyi ihtimalle, gerçekten işten çıkarılırsanız, iş piyasasının size sunduğu her şeye hazır olursunuz.

Şu anda çalıştığınız şirket eğitim fırsatları sunuyorsa, bunlardan yararlanmanın tam zamanı.

Ayrıca kendinize uzun vadeli kariyer hedeflerinizin neler olduğunu ve onlara ulaşma yolunda olup olmadığınızı da sorabilirsiniz. Cevap hayır ise, sonraki adımlarınızı planlayın.

3. Sektör haberlerinden haberdar olun

Ekonomi beklenmedik dönüşler yaptığında, piyasanın uyum sağlaması gerekir. Bu, sektör manzarasında fırsatlara dönüşebilecek yeni gelişmeler yaratabilir. Yeni bir iş aramanız gerektiğinde bunlardan yararlanmaya hazır olmak için iş haberlerini yakından takip edin ve sektörünüzdeki tüm yeni trendlerden haberdar olun.

İlgili sektör haber bültenlerine kaydolun, sosyal medya platformlarındaki iş alanlarını takip edin ve çevrimiçi iş ilanı web sitelerinde gezin.

Açıktır, ancak hatırlatmakta fayda var: Çevrimiçi profesyonel profilinizi ve özgeçmişinizi, mevcut deneyiminizi ve sergilemek istediğiniz ölçülebilir başarıları veya bir işe alım müdürünün dikkatini çekebilecek herhangi bir şeyi yansıttığından emin olmak için güncelleyin.

Sosyal becerilerinize de odaklanmayı unutmayın, bugünlerde onlar her zamankinden daha önemli.

4. Kalpten gelen ağ

Profesyonel ağınızı bir bahçe gibi düşünün. Sürekli bakımı ve beslenmesi gerekir. Ağınızı güçlendirmek sadece yeni bağlantılar kurmakla ilgili değil, aynı zamanda mevcut olanları da beslemekle ilgilidir.

Zor zamanlarda topluluklara güveniriz ve iş arama da farklı değildir. Doğru kişiye doğru zamanda dokunmak, ayağınızı kapıya koymanıza yardımcı olabilecek sihirli formüldür, bu nedenle bağlantılarınızla düzenli iletişim halinde olduğunuzdan emin olun.

Sırf bir iyilik aradığınız için onlara ulaşmak istemezsiniz. Karşılıklılık, olumlu ağ ilişkileri için kritik öneme sahiptir.

5. Başvuru ve görüşme

Bir yedek plan hazırlamakla ilgili merakınızı, oraya çıkıp sunulanları kendiniz görmekten daha fazla tatmin edecek hiçbir şey yoktur. Yeni bir iş arama taahhüdünde bulunun ve bu konuda pasif olmayın - başvurmaya ve görüşmeye başlayın.

İş arama eylemi, seçenekleriniz olduğunu ve tek bir role veya şirkete takılıp kalmadığınızı fark etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca size ağınızı genişletme, iş piyasasını ve belirli pozisyonlar için ücretlendirme paketlerini daha iyi anlama şansı verecektir. Ve istikrarsız hissettiren bir rolden devam etmek için ihtiyacınız olan gücü elde ettiğiniz veya sizi mevcut şirketinizden daha fazla takdir eden bir şirketle karşılaşmanızı sağlayacaktır.

6. Bir ek iş düşünün

Kariyerinizi yumuşatmaya yardımcı olabilecek bir şey, size biraz özerklik vermek için bir yan koşuşturmaca edinmektir. Ek bir işe başlamak, ekstra para kazanmanın mükemmel bir yoludur. Aynı zamanda yeni bir fikri denemenize veya yeni bir kariyer “denemenize” olanak tanır.

Bazıları en kötüsüne hazırlanmanın kötümserlik olduğunu söyleyebilir, ancak işsizlikle karşı karşıya kalındığında dönmeye hazır olmamak ağır bir yük olabilir.

Kariyer yedekleme stratejisini bir sigorta poliçesi olarak düşünün.

İyi haber şu ki, onu uygulamak için acil bir durumu beklemek zorunda değilsiniz. Kariyerinizin şu anda gittiği yerden memnun değilseniz, bunu alternatif bir yol olarak kullanabilirsiniz. Ekonomi veya sektörünüz hakkında kararsız hissediyorsanız, kariyeriniz için sonraki adımları düşünmeye başlamanın zamanı gelmiş olabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.