SON DAKİKA
Hava Durumu

Kanalizasyonda 5 milyon liralık altın ortaya çıktı! Kuyumcular sitesi harekete geçti..

Herkesi şaşırtan haber Kahramanmaraş’tan geldi! Kanalizasyonda milyon liralık altın ortaya çıktı. Kuyumcular sitesi altını çıkartabilmek için harekete geçti…

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2022 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2022 16:25
https://gazetebanka.com/
Kanalizasyonda 5 milyon liralık altın ortaya çıktı! Kuyumcular sitesi harekete geçti..

Kahramanmaraş’tan gelen habere herkes çok şaşırdı. İnanması zor olan bir durum yaşandı. Kanalizasyondan adeta bir servet ortaya çıktı. Toplamda 5 milyon liralık altının orda yattığı gün yüzüne çıktı. Altını çıkartmak için harekete geçildi.

Herkesin şaşkınlıkla karşıladığı kanalizasyondan altın çıkma haber şu oldu, altından takıların üretimi anında meydana gelen altın tozlarının kanalizasyona karıştığı ortaya çıktı. Çıkan bu haber üzerinde Kahramanmaraş’ta bulunan kuyumcular sitesi harekete geçti. Yılbaşı’nda sonra bir proje başlatılacak. Bu projeyle senede 5 milyon liralık altının ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor. Bu yönde bir artıma tesisi kurulacak. Kurulan bu arıtma tesisi ile aylık 400 gramlık altına denk gelen ve kanalizasyondan akıp giden altın tozlarının çıkartılması hedefleniyor.

Altının işlenmesi anında çıkan tozlar, işçileri ellerine bulaşıyor veya yerlere dökülüyor. İşletmeler ne kadar kendince önlem almış olsa da el yıkama anında milli servet olan altın kanalizasyona karışıyor. Proje, karışan bu altınları arıtmak ve milli serveti kurtarmak amacıyla başlatıldı.

AYLIK 400 GR ALTIN KANALİZASYONA KARIŞIYOR

Kahramanmaraş’taki Altınşehir Kuyumcular Sitesi 107 bin m2 kapalı alanda bulunmakta. Toplamda 6 bin kişinin çalıştığı sitede 430 kuyumcu atölyesi yer almakta.

Gündeme gelen konuya dair görüşlerini bildiren Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, şunları söyledi: Atıklarımız bir milli servettir. Ekonomimizden, kanalizasyondan akıp gitmesinin önüne geçmek için Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’yla beraber bir fizibilite çalışması gerçekleştirdik. Ve sonuç olarak aylık 400 gr kadar bir rakamın kanalizasyona karıştığını gördük, dedi.

PROJE YILBAŞINDAN SONRA HAYATA GEÇİRİLECEK

Yapılacak olan bu çalışmayla yıllık 5 milyon lira civarında beklenti olduğu söylenildi. Bu beklentinin geri tekrardan bu şirketlere katkı olarak ve buraların ortak masraflarında kullanılacağı bildirildi. Projenin yılbaşından sonra hayata geçireceği belirtildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.