SON DAKİKA
Hava Durumu

Kanal İstanbul'da Son Durum Ne? Proje Ne Kadara Mal Olacak? Hükümet Kanadından Önemli Açıklamalar!

Gündemi bir hayli meşgul eden Kanal İstanbul Projesi ile ilgili hükümet kanadından önemli açıklamalar yapıldı. Kanal İstanbul Projesi ile ilgili son gelişmeler ne? Proje ne kadara mal olacak ve ne kadar kazanç getirecek?

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2020 17:17
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kanal İstanbul'da Son Durum Ne? Proje Ne Kadara Mal Olacak? Hükümet Kanadından Önemli Açıklamalar!

Kanal İstanbul Projesi, İstanbul’da boğaza alternatif bir kanal açma projesidir. Projenin fikri yıllar önce ortaya atılmış, son zamanlarda tekrardan gündem olmuştur. Proje hakkında muhalefetin çekinceleri ve eleştirileri olmasına karşın, hükümet projeyi desteklemekte ve yararlı olacağı hakkında görüş bildirmektedir. Kanal İstanbul Projesi’nin maliyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın hazırladığı rapora göre 75 milyar liradır. Projenin getireceği kazanç ise uluslar arası alanda ticari üstünlük ve stratejik önemin artması ile ifade edilmektedir.KANAL İSTANBUL PROJESİ İLE İLGİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI RAPORU


Kanal İstanbul Projesi ile ilgili çok çeşitli iddialar ortada dolaşmakta ve çeşitli eleştiriler yapılmakta. Bu iddialara ve eleştirilere Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından bir raporla yanıt verildi. Raporda, yapılacak kanalın toplam su rezervine etkisi yüzde 3 civarında olacağı belirtildi. İstanbul’un gelecekte su kaynağı olacak Melen Barajı’nın proje tamamlandığında 1,1 milyar metreküp su bulunduracağı vurgulandı. Bu değerin ise Kanal İstanbul sebebiyle oluşacak farkın 34 aktı olduğu söylendi. Kanal İstanbul’un depremi tetiklemeyeceği, ayrıca ÇED raporunda tsunami riski hakkında da çalışıldığı belirtildi.Kanal İstanbul’un tercih edilmeyeceği yönündeki iddialara ise şu şekilde cevap verildi: “Gemilerin, boğazdaki bekleme süreleri dikkate alındığında İstanbul Boğazı yerine Kanal İstanbul’u tercih etmeleri gemiler için avantajlı olacaktır.”Kanal İstanbul Projesi ile ilgili çeşitli iddialar ve eleştiriler sürekli olarak gündeme gelmektedir. Hükümet kanadından yapılan son açıklama sonrası muhalefet tarafından nasıl bir adım atılacağı ise merak konusu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.