SON DAKİKA
Hava Durumu

Kağıdı israf etmeyip 10 bin fidan bağışı yaptılar!

Kâğıdın geri dönüşümünden elde dilen gelirle, 10 bin fidan bağışı yaptılar! SOCAR Türkiye imhalık malzemelerini ormana dönüştürüyor. 62 ton kâğıdın geri dönüşümünde 10 bin fidan, Ege Orman Vakfı’na bağışta bulundular.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2022 10:22
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2022 10:22
https://gazetebanka.com/
Kağıdı israf etmeyip 10 bin fidan bağışı yaptılar!

SOCAR Türkiye, ülkenin önde gelen endüstriyel şirketlerinden biri. Geçtiğimiz günlerde 62 ton kâğıdı geri dönüştürüp elde dilen geliri de 10 bin kadar fidan olacak olarak Ege Orman Vakfı’na bağışta bulunup Hatıra Ormanı kuruldu. Menemen’deki SOCAR Türkiye Gönüllüleri Hatıra Ormanı adlarına kurulmuş oldu.

SOCAR Türkiye, imha edilecek malzemeleri ormana dönüştürdü. SOCAR Türkiye ve grup firmalarındaki yapılan arşiv çalışmaları neticesinde, artık saklanma süreleri dolmuş olan imhalık malzemeler için dönüşüm yaptılar. Bu proje kapsamında kazandıkları gelirle de Ege Orman Vakfı’na bağışta bulundular. Toplamda 10 bin fidan bağış yaparak, Menemen’de SOCAR Türkiye Gönüllüleri Hatıra Ormanı’na ilk fidanlar dikildi. Fidan dikimi gönüllülerin katılımıyla gerçekleşti.

Proje, şirketin net sıfır emisyon amacına yönelik başladı ve imha edilmesi gereken arşiv kağıtlarının güvenli geri dönüşüm merkezlerine götürülmesi, bundan sonra da malzemelerin tekrar kâğıtta dönüşmesi için hamura getirilmesiyle çalışmalar sürdü. Projede toplamda 62.23 ton kâğıt atık geri kazanıma gönderildi ve 9 bin 240 fidanlık gelirine ulaşıldı. SOCAR şirketinin 760 fidan eklemesiyle de toplamda 10 bin kadar fidan bağışlandı.

GERİ DÖNÜŞÜMLE BERABER BİRÇOK TASARRUF SAĞLANDI

Yapılan geri dönüşümle, 1058 ağacın, kâğıt üretimi için kesilmesinin önüne geçildi. Böylece kesilmeyen her bir ağaç bir gün içerisinde 3 insanın tükettiği oksijen üretmiş olacak. Sene 7 kg toz ve 300 kg zehri de süzmüş olacak. 10 bin fidanlık ormanla 11 bin 15 kg daha az sera gazı salımı olacak ve 1742 metreküp de su tasarrufu sağlanılmış olacak.

1 ton kağıdın geri dönüşüme gönderilmesiyle 17 ağacın kesilmesi, 117 kg daha az sera gazı salımı ve 28 metreküp de su tasarrufu elde edilmiş oldu. Yapılan çalışma sonrasında, her sene dönüşümden elde edilecek olan fidan bağışı, rutin olarak yapılacak.

2020 senesinden bu yana, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu şekilde sağlık, spor, eğitim, çevre, sokak hayvanları ve sosyal konularda topluma katkısı olacak projeler için çalışılıyor. SOCAR firması devamlılık yolculuğu 2035 senesiyle %40 karbondioksit (CO2) azaltımı ile 2050 senesi itibariyle de net 0 emisyon olarak hedef koydu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.