SON DAKİKA
Hava Durumu

İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! Uzmanlardan uyarılar geldi…

2023 yılına girmeye az bir zaman kalmışken online alışverişler arttı. Bilişim uzmanları ile tüketici dernekleri herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için vatandaşları uyardı!

Haber Giriş Tarihi: 23.12.2022 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 23.12.2022 11:45
https://gazetebanka.com/
İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! Uzmanlardan uyarılar geldi…

Yeni yıla doğru tüketicilerin alışveriş yapma alışkanlıkları çoğaldı. Kurumlar ve markalardan gelen indirim mesajları, kampanya bildirimleri, indirim oranları vs. gibi bildirimler arttı. Özel günler için yapılan bu kampanyalar, indirimler sadece tüketicilerin değil dolandırıcı kimselerin de ilgi odağı olmaya başladı. Sahtecilikle vatandaşları kandırmaya çalışan kimseler, vatandaşların kimlik bilgilerini, banka hesap bilgilerini ele geçirip kendi hesapları için para almaya çalışmaktadır.

İnternet üzerinden yapılan güvenli olmayan alışverişler dolandırıcılara da kapı açmaktadır. Bilişim uzmanları ile tüketici derneklerinin temsilcileri, vatandaşları bu konu hakkında herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için ikazlarda bulunuyor.

UCUZA ALMAK İSTERKEN DOLANDIRILMAYIN!

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, konuya dar birtakım açıklamalarda bulundu. Yeni yıl sebebiyle birçok sektörde yoğunluk yaşandığını söyledi. Hediyelik eşyadan, seyahat ve konaklama benzeri hizmetlerde talebin çoğaldığını dile getirdi. Tüketilen mal ve hizmetin diğer zamanlara oranla artış gösterdiğini ve internetten yapılan alışverişlerde de bir artış yaşandığını belirtti.

Yükselen rakamlar nedeniyle vatandaşlar daha ucuz olan fiyatlı mal ve hizmeti veren işletmeleri tercih ederken dikkatli olmalı. İyi niyetli olmayan bazı küçük satıcılara internetten alışveriş yaparken denk gelinebilir. Tüketicileri bu konu da dikkatli olmaya davet ediyorum. Öte yandan, satış sırasında mal ve hizmet rakamlarını ekonomik göstererek daha düşük bir ürün ya da hizmet sunan işletmelere denk gelebiliyoruz. Online alışveriş yapan vatandaşlarımızın kurumsal şirketleri tercih edip düşük rakam gibi gösterilen oyunlara kanmamalı, sözlerini konuşmasına ekledi.

İADELERDE KARGO BEDELİ FİRMAYA AİT!

TÜDER Başkanı Levent Küçük, online alışverişlerde 6502 sayılı Tüketicin Korunması Hakkında Kanun’dan dolayı on dört gün içerisinde vazgeçme hakkına sahip olduklarını hatırlattı. Ve konuşmasına şöyle devam etti: Yasa gereğince tüketicinin vazgeçme hakkını kullanması durumunda herhangi bir kargo ücreti ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Kimi şirketler, mal iadelerinde tüketiciden kargo ücreti alarak durumu zora sokmaktadır.  Vatandaş geri yollanıp iadesi yapılan ürünlerde kargo bedeli ödememelidir. Eğer bu konuda şirketlerin kargo ücreti talepleriyle karşılaşırlarsa Ticaret Bakanlığına bildirebilirler. Otuz bin liraya kadar olan maddi kayıplarının geri almak için tüketici hakem heyetlerine konuyu taşıyabilirler. Bir yandan da sosyal medya reklamlarına karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu Küçük. Kurumsal kimliği olmayan yasal kayıt ve turizm belgeleri olmayan kimselere veya şirketlere kesinlikle para göndermeyin cümlelerini ekledi. 2023 yılına girerken mağdur ve yorgun değil dinlenmiş vaziyette girelim diye ekledi.

REKLAMLARA DİKKAT!

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal’dan birtakım uyarılar geldi: Özel günlerde toplumda ki tüketim alışkanlığının körüklendiğini ve reklamlarla ihtiyaç algısının değiştiğini söyledi.  Firmaların sanki özel günlerde daha çok indirim kampanyası başlattığı ve tüketicileri böylece cezp edip alışverişe sürüklediğini ifade etti. Vatandaşların bilinçli birer tüketici olup hem reklamlarla önceliğinin değişmemesine hem de firmaların her kampanyasını  indirim olarak görülmemesi konusunda uyardı. Aynı şekilde bankaların ucuz kredi adı altında vatandaşları büyük rakamlara borçlandırdıklarını söyledi. Vatandaşları bilinçli birer tüketici olma konusunda uyardı.

GELEN ARAMALARA DİKKAT!

Öte yandan internetten alışveriş yaparken her linke tıklanılmaması gerektiğini söyledi. Kimi firmaların yalancı indirim kampanya adı altında insanları kandırdığını ifade etti. Yılbaşı nedeniyle kimi dolandırıcıların vatandaşları aradıklarını da söylerken, yabancı numaralardan gelen aramalarda ki sahte vaatlere inanmayıp bilgi paylaşımında bulunulmaması yönünde uyarıda bulundu.

SİTEYE DİKKAT EDİN!

Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel de online alışverişte sadece firmaları değil sahtekarlarında aktif olduğu belirtti. Online da alışveriş yaparken sitenin adresinin başında mutlaka ‘https’ ibaresinin bulunması gerektiğine dikkat çekti. Kimi sitelerin başında sadece bu ibarenin olduğu ve bunun da güvenli olmadığını söyledi. Https ibaresi aslında uçtan uca güvenlik sağlayan bir bağlantıdır diye ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.