SON DAKİKA
Hava Durumu

İnsan beynine çip yerleştirmek gerçekleşiyor mu? Elon Musk yine açıklamalarıyla kafalarda soru işareti bıraktı!

Elon Musk yaptığı açıklamalarla gündemde kalmaya devam ediyor. Son projesi ile insan beyninin çiplerle kontrol edilebileceğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 21.01.2022 16:34
Haber Güncellenme Tarihi: 21.01.2022 16:36
https://gazetebanka.com/
İnsan beynine çip yerleştirmek gerçekleşiyor mu? Elon Musk yine açıklamalarıyla kafalarda soru işareti bıraktı!

Tesla'nın kurucu başkanı Elon Musk uzay şirketi Spacex tarafından ortaklaşa yürütülen projede yeni gelişmeler yaşandı. İnsan beynine çip takarak daha evrimsel ve farklı bir sürece adım adım yaklaşıldığını duyurdu.Geçtiğimiz günlerde yeni bir iş ilanı yayınlayarak projesinde ne kadar istikrarlı olduğunu dikkatli gözlere sundu. Kliniksel araştırma sürecinde Kaliforniya'da bulunan şirketinde görev almak üzere yeni bir klinik direktörü aradığına dair ilanı yayınlandı. Atılan bu adım ile birlikte Elon Musk tamamen insanların faydasına yönelik bir hamle de bulunduğunu söylüyor. Geçmişte Parkinson hastalığı bulunan kişilerin ve Alzheimer teşhisi konan hastaların teknolojik girişimlerle tedavi edilebileceğini de söylemişti.İlk Kez 9 Yaşında Bir Maymunda Denendi

Elon Musk bu girişimleri ile geçtiğimiz yılı hatırlattı. Geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamalarla 2022 yılında çiplerin insan beyninde denenmeye başlayacağını duyurmuştu.
Elon Musk insan beyninin çiplerle kontrol edilmesi kapsamında yapacağı deneyleri öncelikle bir maymun üzerinde test etmişti. İsmi Paker olan 9 yaşındaki bu maymun üzerinde yapılan deneyde çarpıcı ayrıntılar gündeme geldi. Testte maymunun düşünce gücü ile video oyunu oynaması sağlandı.Hedefte Ne Var?

Elon Musk'ın bu girişimi doğrultusundaki en büyük hedefinin yaşamsal faaliyetleri fiziksel olarak son bulan hastaların beyin gücü ile aktivitelerini gerçekleştirebilme potansiyellerinin artık olabileceği düşüncesinde. 2016 yılında faaliyetlerine başlayan Neuralink şirketi kliniğinde gerçekleştirilecek çalışmalar insan kafatasına yerleştirilecek elektrotlar ile bağlantısı sağlanacak. El ve kol hareketlerini gerçekleştiremeyen fiziksel özrü bulunan kişilerin bu sayede beyin gücünü kullanarak istedikleri her aktiviteyi yapabileceklerini, ekledi.Test Aşamaları Sürdürülüyor

Elon Musk yaptığı iş ilanı ile sürecin ikinci evresine geçiş yapıldığını da resmen bildirmiş oldu. İlanda tesiste görev alacak olan kişinin kliniksel araştırmaları direkte edeceği ve bu anlamda dünyada büyük bir değişime fırsat bulan ilk kişi olacağını da ekledi. Elon Musk'ın beyin çipi projesine tanıklık edecek Neuralink şirketinde 8 farklı Nörolog görev alıyor. Tesiste görev alacak olan kişi insan deneylerinde bizzat görev alacak adaylar arasında olacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.