SON DAKİKA
Hava Durumu

İnşaat Sektörü Temsilcilerinden 2020 Konut Fiyatları Uyarısı: 2020 Ev Fiyatları Artacak!

2020 konut fiyatları ne olur sorusu, kredi faizlerinde indirim bekleyen herkesin yanıt aradığı soruların başında geliyor. Geride bıraktığımız 2019 yılında ev fiyatları yüksek faiz etkisi ile düşerken, sektör temsilcileri emlak fiyatlarının geleceği için uyarılarını yineliyor! Stokların hızla eridiğini belirten sektör temsilcileri 2020’de konut ev fiyatlarının maliyet baskısı nedeniyle yükseleceğini söylüyor! 2020 emlak fiyatlarının geleceği ve 2020 konut ev fiyatları artacak mı sorusunun ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 10.12.2019 20:31
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İnşaat Sektörü Temsilcilerinden 2020 Konut Fiyatları Uyarısı: 2020 Ev Fiyatları Artacak!

Konut fiyatları 2019 yılında stok birikmesi ve kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle yükselmedi. Konut kredisi faiz oranlarında indirim gelmesi ile birlikte hafif bir kıpırdanmanın yaşandığı sektörde fiyatlar bir miktar artsa da sektör temsilcilerinin konut fiyatları 2020 beklentisi uç noktalarda aktarılıyor!EN KÜÇÜK İNŞAAT KALEMİNDE MALİYETLER YÜZDE 100 ARTTI!


Dolar ve Euro kur şoku ile inşaat maliyetlerinin arttığını belirten uzmanlar, inşaat maliyetlerinin döviz kuruna bağımlı olduğunu belirtti. Çimento, tuğla ve alçı gibi inşaat kalemlerinde bile enerji sebebi ile maliyetlerin dövizden etkilendiğini belirten sektör temsilcileri: “İnşaat maliyetini oluşturan kalemler en az yüzde 100 arttı.” diyerek konut fiyatları 2020 artışı için ana sebebi paylaştılar.Konuyu basit bir örnekle anlatan temsilciler: “Beş duraklı asansör fiyatı geçtiğimiz yıl 40 – 45 bin TL aralığında değişirken, bu sene 80 – 90 bin TL civarlarına yükseldi. Sadece asansör fiyatlarına bile yüzde 100 zam geldi.” diyerek ev fiyatları artacak tezlerini destekleyecek örnekler verdiler.2020 KONUT EV FİYATLARI NE KADAR ARTAR?


2020 konut ev fiyatları için en az yüzde 50 artış beklediklerini belirten sektör temsilcileri, Türkiye’nin bazı illerinde emlak fiyatlarının artış oranı için daha yüksek beklentide olduklarını belirttiler. Zam için stokların erimesinin beklendiğini belirten sektör temsilcileri: “Satış yapan her müteahhit, bir sonraki dairesinin fiyatını artırıyor. Konut kredisi faiz oranları indikçe konut fiyatları artmaya devam edecek. 2020 yılına kadar konut fiyatlarına inşaat maliyetlerinin büyük çoğunluğu yansıtılmış olur.” şeklinde ifade ettiler.2020 YILI KONUT FİYATLARI İÇİN MİLYON LİRALAR ARTIK LÜKS DEĞİL!


Müteahhitlerin yapımı tamamlanmış konut projelerinde inşaat maliyet artışını üstlendiklerini belirten sektör temsilcileri, yeni yapılan projelerde zorunlu olarak artan maliyetlerin daire fiyatlarına yansıtılacağını belirtti. Milyon liralara varan dairelerin 2020 yılında normal karşılanabileceğini belirten uzmanlar: “En küçük ilde 2020 konut metrekare fiyatları 2.500 – 3.000 TL aralığında seyredebilir.” şeklinde gözlemlerini paylaştılar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.