SON DAKİKA
Hava Durumu

IMF Başkanı uyardı! 2023 yılı bütün dünya için zor geçecek…

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı’ndan uyarı geldi. Başkan Kristalina Georgieva dünya ekonomisine dair ilgi çeken yorumlarda bulundu. Başkan Georgieva, 2023 senesinde tüm dünya zorlu bir sürecin içinden geçecek uyarısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2023 10:33
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2023 10:33
https://gazetebanka.com/
IMF Başkanı uyardı! 2023 yılı bütün dünya için zor geçecek…

IMIF Başkanı Kristalina Georgieva, dünya ekonomisine dair söylemlerde bulundu. Ekonomi için kritik yorumlarda bulunan Kristalina Georgieva Amerika ve Çin devletleri gibi büyük ekonomisi olan ülkelerin ekonomideki durağanlığını örnek gösterdi. 2023 yılının bütün dünya için zor bir yıl olabileceğine dair yorumlarda bulundu.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristaline Georgieva, CBS televizyonuna vermiş olduğu bir röportajda, dünya ekonomisine dair açıklamalar yaparak değerlendirmelere değindi. 2023 senesinin geride kalan 2022 senesine göre daha zor bir sene olarak geçeceğini belirtti. Başkan Georgieva, dünya ekonomisinin üçte biri kadarının resesyona girmesine dair beklentileri olduğunu dile getirdi. IMF’nin 2023 yılındaki resesyona dair beklentilerine ilişkin gelen bir soru üzerine de Georgieva, tüm dünya ekonomisi için geride kalan yıldan daha zorlu bir yıl beklediklerini açıkladı.

ÜÇ EKONOMİ İÇİN UYARI GELDİ

Başkan Georgieva, konuya dair olarak da Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Çin gibi büyük ekonomiye sahip ülkelerin ekonomisindeki durağanlığa dikkat çekti. İçlerinden Amerika’nın en güçlüsü olduğunu söyleyen Georgieva, ülkede var olan iş gücünün piyasasının epeyce güçlü görüldüğünü ifade etti. Amerika ekonomisinin resesyondan kurtulabileceğini fakat bunun Amerika Merkez Bankasını (FED) enflasyon rakamlarını aşağı çekmek için faiz rakamlarını daha uzun zaman yükseklerde tutmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Başkan Georgieva, Avrupa Birliği’nin de Ukrayna’da meydana gelen savaştan oldukça ciddi bir şekilde etkilendiğini söyleyerek bu sene AB ülkelerinin yarısının da resesyona gireceğini beklediğini dile getirdi.

Bununla beraber 2023 senesinin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin ekonomisi için de zor geçeceğini söylerken, Çin’in bu sene daha da yavaşlayacağını aktardı. Başkan Georgieva, gelişmekte olan ekonomilere baktığında da yüksek rakamlı faizle oranlarının ve doların değer kazanması sebebiyle tablonun daha da kötüye gittiğini sözlerine ekledi.

KORONAVİRÜS VAKALARI OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Uluslararası Para Fonu Başkanı Georgieva, tüm dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesine dair beklentilerinin olduğunu söyledi. Başkan Georgieva, kısa sürede Çin devletinden ortaya çıkan koronavirüs vakalarının da dünya ekonomisinin olumsuz yönde etkileyeceğine dair görüşlerini bildirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.