SON DAKİKA
Hava Durumu

İlk yerli ve milli elektrikli tren için yakında seri üretim başlayacak!

İlk milli ve yerli elektrikli trende gelişmeler sürüyor. Tasarım hızı saatte 160 km olacak şekilde üretilen trenin test sürüşleri gerçekleşiyor. Kısa bir süre içinde sertifikası alınıp seri üretim için tuşa basılmış olacak…

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2022 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2022 13:00
https://gazetebanka.com/
İlk yerli ve milli elektrikli tren için yakında seri üretim başlayacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğu tarafından ilk milli ve yerli trene dair açıklamalar geldi. Bakanlık ve Yıldız Teknik Üniversitesi ortaklığında meydana gelen Sürdürülebilir ve Akıllı Hareketlilik Stratejisi ve Eylem Planı programı üniversitede gerçekleşti. Gerçekleşen bu programda Bakan Karaismailoğu şu açıklamalarda bulundu: Bugün yapılmış olan testle 10 bin km’yi geçtiğini ve kısa bir zaman içinde de sertifika aldıktan sonra hızlı bir şekilde üretime geçilecek dedi. Bununla beraber, dünyandaki en büyük 10 ekonomi ile küresel çapta lojistik bir güç olabilme amaçları yolunda çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bununla beraber gelecek için şimdiden çalışırken, teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek, gelişmeleri dikkate aldıklarına değindi.

HEDEF SIFIR EMİSYON

Konuşmasında, gelecek yıllarda sıfır emisyon çalışmaları için şimdiden adım attıklarını belirtti. Ulaşım konusunda trend olan dijitalleşme, karbonsuzlaşma, emniyet erişilebilirlik ve elektrifikasyon kavramlarına da değindi. Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde 2030 yılına kadar Avrupa bölgesinde ulaşım odaklı karbon salımında %50 azaltmaya ve 2050 yılında da sıfır karbon amaçlarına ulaşılmasının amaçlandığını hatırlattı.

Ulaştırm ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu konuşmasına şu sözlerle devam etti: yeşil dönüşümde demir yolu hatlarının önemine burgu yaptı. 2023 senesinden itibaren demir yolu için 347 milyar lira yatırım yapıldı. Şehir içi ulaşımda raylı sistemlerde yatırımlar sürüyor toplamda 1.460 km hızlı tren hattı inşası gerçekleşti ve demir yolu ağını 13 bin 150 km’ye çıkartıldı. Güncel olarak devam eden demir yolu yatırımların toplam bütçesi toplam olarak 27 milyar dolar. İleriki çalışmalar sadece şehir içi ulaşım olarak kalmayıp, yürüme ve rekreasyon alanlarını içine alacak çevre dostu sürdürülebilir çalışmalar olacaktır. Bu çalışmalara en güzel misallerden bir olarak Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ile Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi’ni örnek göstererek konuya dair açıklamalar yaptı.

İLK MİLLİ VE YERLİ ELEKTRİKLİ TREN TESTİ GEÇTİ

Demiryolu araçlarında ki üretimin yerli ve milli olarak üretilmesinin önemine vurgu yaptı Bakan Karaismailoğu, sözlerine şöyle devam etti: İlk yerli ve milli elektrikli trenin tasarım sürati 160 km olup, çalışmaları bitti. Bugün yapılan test sürüşünde 10 bin km’yi geçti. Yakın bir zaman içerisinde seri üretime geçileceğini söyledi.

Öte yandan dün açıklanmış olan Strateji ve Eylem Planına ilişkin şu cümleleri kurdu: Sürdürülebilir ve Akıllı Hareketlilik ile Eylem Planı, bakanlığımızca lojistik, mobilite, dijitalleşme vizyonu odağında, yönetilebilirken emniyet, teknoloji, güvenlik, finansal yönetim, çevresel sürdürülebilirlikten erişime kadar olan geniş bir çerçeveyle masaya yatırılmıştır. Böylece, ulusal ve şehir içi düzeyde bütün ulaşım çeşitlerini içine alacak şekilde bakanlığın hareketlilik alanında ileriki yol çizelgesi, esas odak alanları olarak belirlenmiştir.

Ulaştırme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi ile beraber geliştirdikleri Sürdürülebilir, Akıllı Hareketlilik İndeksi’ne dair ayrıntıları açıklayarak, bu indeksle şehirlerin hareketlilik anlamında iyileştirmeye müsait alanlarını tespit ederek şehir içi yatırımları şehirde ki hareketlilik amaçlarıyla uyumlu hale getireceklerini söyledi.

Öte yandan tasarım rehberinin yeni nesil ve çevreci hareketliliğe olan faydasına değindi. Ve son olarak şunu belirtti, hareketlilik merkezlerinin ilk hayata geçirilme yerleri olarak İstanbul ve Ankara olacak dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.