SON DAKİKA
Hava Durumu

İlk Yerli Otomobil Devrim’i Kaç Kişi Ziyaret Etti? Devrim Nerede ve Hangi Günler Sergileniyor?

Türkiye'nin kendi imkanlarıyla ürettiği ilk otomobili unvanına sahip olan Devrim aracını son 20 ay içerisinde 255 bin kişi görmeye geldi. İlk yerli otomobil Devrim’in özellikleri ve hikayesi nedir? Devrim hangi ilde ve hangi günler ziyaret edilebiliyor? Devrim hakkında ayrıntılara haberimizden bakabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2019 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İlk Yerli Otomobil Devrim’i Kaç Kişi Ziyaret Etti? Devrim Nerede ve Hangi Günler Sergileniyor?

Türkiye’nin ilk yerli otomobili unvanını taşıyan Devrim otomobili 1961 yılında üretildi. Eskişehir’de sergilenen aracı görmek isteyenler Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) kurumunun bahçesine akın ediyor. Eskişehir’i görmeye gelen insanların ilgisini fazlasıyla çeken Devrim otomobili, 5 Eylül 2017’de detaylı bakım ve onarımının tamamlanmasıyla kendine ayrılan özel camekânlı bölüme yerleştirildi. Aracı görmeyen gelenler araç yapılırken kullanılmakta olan; matkap, torna tezgâhları, kaynak motoru, cetvel, kumpas, fotoğraf makinesi, yedek parçaları ve çalışmaların görsellerini görebiliyor.DEVRİM OTOMOBİLİNİ SON 20 AYDA KAÇ KİŞİ ZİYARET ETTİ?TÜLOMSAŞ çalışanları tarafından yapılan, detaylı bakım ve onarımının ardından özel yerinde sergilenen ilk yerli otomobil Devrim’i 20 ay içerisinde 255 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi. İLK YERLİ OTOMOBİL DEVRİM HANGİ GÜNLER GÖRÜLEBİLİYOR?Türkiye’den aracı görmek için gelen birçok turistin dışında aracı görmek için Eskişehir’de ilkokullarda okuyan öğrencilerde yoğun ilgi gösteriyor. İlk yerli otomobil Devrim pazartesi günü dışında her gün görmeye gidilebiliyor.

DEVRİM OTOMOBİLİNİN HİKAYESİCumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatı ile Eskişehir Demiryolu Fabrikası’nda üretilen Devrim aracı, tren vasıtasıyla Ankara’ya götürüldü. Dönemin demiryolu kuralları gereği araca az yakıt konuldu. Az yakıt konulan araç Cemal Gürsel’in test sürüşü sırasında benzini bitti ve durdu. Bu olaydan sonra tekrar Eskişehir’e gönderilen Devrim otomobili, fabrika içerisinde kullanıldı. DEVRİM OTOMOBİLİ ÖZELLİKLERİEskişehir’de sergilenen 0002 motor ve 0002 şasi numaralı araç, ön arka cam ve lastikleri dışında tamamen yerli mallar kullanılarak 4,5 ay gibi bir sürede üretildi. 1.250 kg ağırlığında olan aracın hız göstergesi 140 km göstermektedir. Devrim otomobiline güvenlik standartlarından dolayı benzin konulmamakta ve aküsü sökük olarak sergilenmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.