SON DAKİKA
Hava Durumu

İki Büyük Sigorta Şirketi 30 Milyar Dolar Değerinde Anlaşma Yaptı

Sigorta sektöründe dünya devi olarak gösterilen iki büyük şirket, 30 milyar dolar değerinde anlaşma yaptı. Londra merkezli Aon, çok uluslu bir şirket olan İrlanda merkezli Wilis Towers Watson’u 30 milyar dolar karşılığında satın alacak. Birleşme ile beraber doğacak olan 80 milyar dolarlık yeni şirket sektörde Marsh&McLennan’ın liderliğine son vermiş olacak.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2020 23:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İki Büyük Sigorta Şirketi 30 Milyar Dolar Değerinde Anlaşma Yaptı

İki dev sigorta şirketi 30 milyar dolar değerinde anlaşma yaptı. Londra merkezli bir dev olan Aon, İrlandalı Wilis Towers Watson’u satın aldı. Bu birleşme sayesinde doğacak olan şirket ise 80 milyar değeri ile sektördeki Marsh&McLennan’ın liderliğini bitirecek.SEKTÖRÜN LİDERİ OLACAKLAR


Son günlerde petrol fiyatlarında düşüş sebebiyle “kara Pazartesi” yaşayan petrol şirketlerinin yanı sıra, iki dev sigorta şirketi kendi aralarında anlaşma yaptı. İngiliz Aon, İrlandalı Wilis Towers Watson’u satın aldı. Şirketin tamamının satışı ise bazında gerçekleşerek 30 milyar dolarında anlaşma ile satın alındı. Aon’un yaptığı Wilis Towers Watsons’u satın alma hamlesi sigortacılık tarihinin en büyük satın alması olarak kayda geçti. Dünyanın en büyük 3 şirketinden 2’sinin birleşmesi ile doğacak şirket ise 80 milyar dolar değeri ile sektör liderliğini eline alacak.HİSSELER BİRBİRİNİ SATIN ALACAK


Yapılan anlaşmaya göre Willis yatırımcıları her bir hissesi karşılığında 1,08 Aon hissesine sahip olacak. Yeni oluşacak olan bu şirkette ise Aon hissedarlarının payı yüzde 63, Wilis hissedarlarının payı ise yüzde 37 olacak. Bu birleşme sayesinde ise operasyonel maliyetlerde 800 milyon dolarlık tasarruf öngörülüyor.YENİ ŞİRKETİ KİMLER YÖNETECEK?


Bu birleşmeyle birlikte Aon, merkezini Londra’da tutmaya devam edecek. Şirketi ise CEO Greg Case yönetecek. Wilis Towers Watsons CEO’su John Haley ise başkanlık koltuğunda oturacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.