SON DAKİKA
Hava Durumu

İhtiyaç sahiplerine yapılan yardım zamlandı! SED yardımına yüzde 30 zam!

İhtiyaç durumunda olan aileler için yapılan yardıma zam geldi. Bakanlık tarafından yapılan ihtiyaç yardımlarından biri olan SED yardımına %30 oranında zam yapıldı. Yeni zamlı yardım hesaplara aktarıldı. İşte yeni zamlı yardım ücreti..

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2023 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2023 12:33
https://gazetebanka.com/
İhtiyaç sahiplerine yapılan yardım zamlandı! SED yardımına yüzde 30 zam!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yapılan birçok yardım var. İhtiyaç sahipleri için yapılan yardımlardan biri de SED yardımı. Sosyal Ekonomik Destek (SED) memur maaşlarına yapılan zam kadar yükseldi.  Yeni zamla beraber ödemeler hesaplara aktarıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Sosyal Ekonomik Destek yardımı için ödemeler yapılmaya başlandı. İhtiyaç durumunda olan ailelerin çocukları için yapılan yardım %30 oranında zam aldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapılan bu yardım kapsamında toplamda 39 bin TL’nin hesaplara yatırıldığını söylerken 160 bine yakın da çocuğun istifade ettiğini dile getirdi.

2023 SED YARDIMI MİKTARI

Yapılan SED yardımı okul öncesi çağındaki çocuklara 2.059.99 lira ödenmekte. İlköğretimdeki çocuklar içinde 3.090.00 lira ödeniyor. Ortaöğretim çocukları için de 3.295.99 lira, ortaokul çağında olup fakat okula gitmeyen çocuklar içinse 2.059.99 lira tutarında ödeme yapılıyor. Bunun yanı sıra yükseköğretim çağında olan çocuklar için de 3.708.00 lira, kuruluş bakımında farklı olup ayrılan çocuklar da 1.168.00 lira ödeme almaktadır.

SED YARDIMI İÇİN BAŞVURU ADIMLARI

Bakanlık tarafından yapılan SED yardımına İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçe verilerek başvurulabilir. Başvuru e-devlet üzerinden de gerçekleşebilir. Başvuru için şu belgeler gerekmektedir:

  •        Dilekçe      
  • T.C Kimlik No      
  • Öğrenci belgesi ile gerekli durumda alınacak sağlık raporu      
  • İş-kur ile meslek kursları için başvuru yaptığı belge

SED YARDIMINDA KİMLER İSTİFADE EDEBİLİR?

  •        Haklarında bakım tedbire dair karar verilmiş olan sosyal hizmet kuruluşlarında bakımı yapılan ve destek alacakları takdirde ailesi ya da yakınlarının yanına verilebilecek durumda olan çocuklar.      
  • Ekonomik zor durum sebebiyle, destek almadıkları zamanda korunmaya muhtaç durumu olan çocuklardan haklarında bakım tedbiri kararı olmaksızın sosyal ile ekonomik destek hizmeti alarak ailesi ya da yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar.     
  •   Bir felaket, doğal afet, hastalık ya da bir kaza geçirmiş olan belli bir zaman kendisinin ve bakmakla yükümlü oldukları aile üyelerinin temel düzeydeki ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumda olmayanlar ve hayati tehlikesi olan ameliyat gereken durumlarda olan ya da vefat eden vatandaşların çocukları.     
  •   Bakım tedbir karar varken yaş sınırlarını tamamlamış olmaları sebebiyle sosyal hizmet kuruluşlarından ya da koruyucu aile yanından ayrılmış olan iş ve meslekle alakalı kurslara ya da eğitimlerine devam etmekte olan ya da bir iş ve meslek sahibi olamayıp yardım almadıkları takdirde muhtaç bir durumda olacak olan gençler.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.