SON DAKİKA
Hava Durumu

Gayrimenkul Sektöründe Faiz İndirimi Bekleniyor

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2019 06:58
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Gayrimenkul Sektöründe Faiz İndirimi Bekleniyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılacak olanfaiz indiriminin ardından konut kredisi faiz oranlarında da %0.98 ile %1.02seviyelerine kadar geri çekilme olması bekleniyor. İzmir'de konut sektörünün önde gelen isimlerininbeklentisi kısa zamanda bu faiz oranlarının yakalanacağı yönünde oldu.

Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantısında faiz oranlarınıdüşürme ihtimalinin yükselmesi ile birlikte gayrimenkul sektöründe de konutkredisi faiz oranlarının aşağıya çekileceği yönündeki beklentilerin artmasınaneden oldu. İzmir'de gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinintemsilcileri, faiz oranlarının kısa bir zamanda çok hızlı bir şekilde düşmesinibeklediklerini ve bankalar tarafından verilen konut kredisi faiz oranlarında%0.98 ile %1.02 seviyelerine kadar varan bir düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

Öte yandan Merkez Bankası'nın muhtemel faiz indiriminingerçekleşmesinin ardından enflasyon oranlarının da yıl sonuna kadar tek hanelirakamlara düşebileceğini öngören ekonomistler, ekonomide bir rahatlama sürecinegirileceğini kaydetti. Söz konusu konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ilebirlikte özellikle kamu bankaları tarafından müşterilere sunulan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faizoranlarının da psikolojik seviye olarak görülen %1'lere yaklaşmasına kesingözüyle bakılıyor.

Gayrimenkul SektörüYeniden Hızlanacak

Konut sektörünün uzmanları, bankaların sunduğu konut kredisifaiz oranlarında gerçekleşmesi muhtemele indirim ile birlikte gayrimenkulpiyasasının yeniden normal hızına kavuşacağını aktardı. Konut satın almayıplanlayan vatandaşların şu an için söz konusu konut kredisi faiz oranlarınındüşmesini beklediklerini ifade eden iş dünyası temsilcileri, bankaların bualanda faiz oranlarını %1 seviyesinin altına çekmeleri halinde vatandaşların buyöndeki kararlarında olumlu bir etki yaratılacağını vurguladı. "Bir kaç ayiçinde konut kredisi faiz oranlarının%1 seviyesine düşürülmesi ile birlikte konut satışlarında geçmiş yıllardaolduğu gibi patlama yaşanır." diyen gayrimenkul sektörünün önde gelenşirketlerinin temsilcileri, konut satın almak isteyen vatandaşların faizlerindüşmesini sabırsızlıkla beklediklerine değindi.

Mevcut Durumda EnDüşük %1.5

Mevcut durumda ülkemizde bankacılık sektöründefaaliyetlerini sürdüren özel ve kamu bankaları arasında en düşük konut kredisifaiz oranı %1.54 seviyesine düşürüldü. Temmuz ayında açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarına bağlı olarak kamubankaları tarafından müşterilere sunulan Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizoranları da %1.5 seviyelerine kadar gerilemiş durumda.

GayrimenkulPiyasasının Önde Gelenleri Ne Dedi?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sabırsızlıklabeklediği konut kredisi faiz oranları indirimi hakkında gayrimenkul sektörününönde gelen isimleri görüşlerini belirtti. Merkez Bankası'nın bir sonrakitoplantısında faiz oranlarının düşürülmesine kesin gözüyle bakılırkenbankaların nasıl bir tavır alacağı da merak konusu oldu. Bu konularla ilgili olarakgörüşlerini beyan eden konut piyasasına yön veren firmaları yetkilileri dikkatçekici açıklamalarda bulundu.

İzka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil; en geç bir iki ay içinde konut kredisi faiz oranlarının düşmesini beklediklerini kaydetti. "Faiz oranlarının düşmesi sadece inşaat sektörüne değil, 40'dan fazla sektöre canlılık getirecektir." dedi.

Megapol Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir; Merkez Bankası'nın faiz oranlarında düşüş yapmasıyla birlikte konut kredisi faiz oranlarında da önemli oranda düşüş yaşanacağını beklediklerini ifade etti. "Ciddi düşüşle birlikte gayrimenkul satışlarında önemli patlama olacaktır." dedi.

Aydemir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aydemir; "Bankaların konut kredisi faiz oranlarında önümüzdeki aylarda ciddi bir düşüş bekliyoruz." ifadelerini kullanarak en düşük konut kredisi faiz oranının %0.97 ile %1 seviyelerine çekilmesiyle birlikte sektöre büyük bir canlılık getireceğini belirtti.

Gözde İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı; "En geç eylül ayı içinde konut kredisi faiz oranlarının düşeceğini ümit ediyoruz." diyerek konut satışlarında artış yaşanması ile birlikte diğer tüm iş sektörlerinde canlanma yaşanacağını ifade etti.

Avcılar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İdris Avcı; Merkez Bankası'nın mevduat faizleri düşürmesinin akabinde bankaların konut kredisi kullanımlarında uyguladıkları faiz oranının da %1 seviyesinin altına düşmesini beklediklerini beyan etti. Bu gelişmelerin ardından "Konut piyasası hareketlenecek." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.