SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT’de sona yaklaşıldı! EYT’lilerin alacağı emekli maaşı ne kadar olacak?

EYT açıklamasına dair son günler! Bakanlıktan açıklama geldi, çalışmalar hızlanacak. Yeni yıla girmeden ayrıntıların netleşmesi bekleniyor. Açıklanan asgari ücretin ardından artık EYT’linin alacağı maaş konusu merak edilmeye başlandı. Yapılacak olan hesaplamayla maaş konusunda bilgi sahibi olunabilir. 2023 yılında EYT maaşına dair detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2022 14:32
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2022 14:32
https://gazetebanka.com/
EYT’de sona yaklaşıldı! EYT’lilerin alacağı emekli maaşı ne kadar olacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası için son günlere girildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den gelen açıklamaya göre, çalışmalar hızlandırılacak. Yaşanılan son dakika gelişmeleri de bu konuyu destekler durumda. EYT ile ilgili olarak merak edilen, yaş sınırı, askerlik ve doğum borçlanması, prim konularına bir yenisi eklendi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2023 asgari ücret rakamı sonrasında EYT’linin alacağı emekli maaşın miktarı merak ediliyor. Emeklilikle ilgili gereken başvuru yapıldıktan sonra 4A, 4B, 4C emekli maaşı TC kimlik numarası ile e-Devlet sisteminden maaş sorgulama işlemi yapılarak öğrenilebilir.

EYT’linin alacağı emekli maaşının ne kadar olacağı sorusu gündemi meşgul etmeye devam ediyor. EYT düzenlemesi Aralık ayının sonunda TBMM’ye gelmezse, Ocak ayında halledilmesi bekleniyor. Birçok ayrıntıları halen bilinmeyen durumla ilgili maaşların ne kadar olacağı merak ediliyor. E-Devlet sisteminde maaş sorgulaması yapılabiliyor. EYT, emeklilik hakkını kazanıp ilk maaşlarını alacakları zaman, normal bir çalışandan daha fazla bir maaş alacaklar. Bunun nedeni olarak da SGK primleri gösteriliyor. Konuya dair konuşan SGK Uzmanı ve Türkiye Gazetesi Yazarı olan İsa Karakaş şu şöyle konuştu: Ortalama 10 bin lira kazanan bir çalışan için ayrıntılar şu şekilde, normal bir işçi için 10 bin lira’dan SGK işçi payı, %1 de işsizlik primi için sigortasından kaynaklı toplam da ’lik bir SGK kesintisi meydana geliyor. Bu çalışan kişi emekli olduğu halde iş hayatına devam ederse alacağı maaş da SGK primi kesintileri değişmiş olacak. Emekli olanlarda %1’lik işsizlik sigortası primi kesilmiyor. Yalnızca %7.5’lik bir SGK kesintisi meydana geliyor, sözleriyle konuştu.

Öte yandan hesaplamada matrahın önemine değinen Karakaş, maaş hesaplamasında ki matrak 10 bin liraysa eğer, çalışan kimsenin cebine 8 bin 500 TL net bir rakam ücret girecektir. EYT’lilerin emekli olarak çalışanın ise 9 bin 250 lira girecek cebine. Emekli kimse normal çalışana göre SGK primi az olduğundan dolayı yüksek rakamlarda maaş alabilmektedir sözlerini ekledi.

EYT MAAŞI HESAPLANIRKEN DİKKAT EDİLENLER

EYT maaş hesabı için birden çok faktör hesaplanır. Bu faktörler, prim, gün sayısı ödemesi benzeri maddeleri yer almakta. Sayılan maddeler göz önünde bulundurulduğunda EYT’li kimselerin alacağı emekli maaşında da değişiklikler meydana gelmektedir. SGK resmi internet sitesinde var olan maaş ve emeklilikle ilgili zamlarla alakalı olarak net bir söylem kullanılmadan, emekli olursanız eğer alabileceğiniz maaş miktarı hakkında bilgilendirme yapılıyor.

4A VE 4B EMEKLİLİK HESAPLAMASI

Bilindiği gibi, 4A, 4B ve 4C olarak maaşlar dikkate alınarak hesaplanmakta. Bundan dolayı EYT’lilerden ilgili web sitesini takip ederek gereken bilgilendirmelerden haberdar olmaları istenmektedir. Web sitenin adı, uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap şeklindedir. 4A maaş hesaplaması yapabilmek için TC kimlik numarası, SSK Sicil numarası, doğum tarihi, nüfus il ve baba adı bilgileri isteniyor. Bu bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra ise sorgula tuşuna basarak emeklilikle alakalı hesaplama karşılarına çıkmakta. 4B emek maaş sorgulaması içinde ilgili siteye girip, TC kimlik numarası, kurum ve güvenlik kodu yazılınca istenilen emeklilik hesaplaması gerçeklemektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.