SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT açıklandı! Staj ve çıraklık konusu gündeme geldi…

EYT’de staj ve çıraklık sorunu gündemi meşgul etmeye devam ediyor. 8 Eylül 1999 tarihinden öncesinde staj ve çıraklık sigortası olanlar da EYT’den faydalanmak istiyor. Peki çözüm olarak ne sunuluyor?

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2022 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2022 11:18
https://gazetebanka.com/
EYT açıklandı! Staj ve çıraklık konusu gündeme geldi…

Merakla beklenen EYT geçtiğimiz günlerde açıklığa kavuştu. Yaş sınırıyla alakalı hiçbir şart gözetilmeyeceği açıklandı. Böylece ortalama olarak 2 milyon kişi emekli olabilecek. Haberin ardından SGK binalarında EYT yoğunluğu meydana geldi. Fakat EYT bir yönüyle tam çözüme kavuşmuş değil. EYT staj ve çıraklıkla ilgili ayrıntıların nasıl olacağı merak ediliyor. Tahmini olarak 1.5 milyon kişi EYT staj ve çıraklık konusu araştırıyor. Açıklanan EYT sonrasında yaşa takılma olmayacağı açıklanırken staj mağdurları da bu kapsamdan faydalanmak istiyor. Staj borçlanması nasıl hesaplanacak? İşte EYT stajla ilgili merak edilenler…

Bilinen üzerine EYT’de yaş sınırı gözetilmeyecek. Açıklanan haberden sonra 2 milyonu aşkın vatandaş EYT’li düzenlenmenin kanunlaşmasından sonra ilk emekli maaşlarını alabilecek. Bir yandan da prim günü eksik kalanlar askerlik ve doğum gibi günlerini borçlandırma yoluyla kapatıyorlar. Durum böyle olunca akıllara şu soru geldi; Aynı şekilde EYT staj borçlanması da yapılabilir mi? Ya da staj da EYT’ye dahil edilebilecek mi? İşte bu ve benzeri sorular gündemdeki yerini koruyor. Vatandaş ise konuya dair araştırmalar yaparak, sorularının cevaplarını arıyor.

EYT STAJ SİGORTASI

Bilindiği üzere, sigortalılık süresine dahil olan yaş 18. Yani erkeklerde 25 kadınlarda ise 20 yıl olarak bildiğimiz süre aslında 18 yaşından sonraki sigortalılık zamanını içine alıyor. Vatandaşın bu bilgiyle hareket etmesi lazım. Fakat EYT içinde yeni bir sorun olarak karşımıza çıkan staj ve çıraklık konusuna dair net bilgiler bulunmuyor. SGK sisteminde iki tane tarih bulunmakta.  Eğer ki stajyerlik veya çıraklık yaptıysa vatandaş, meslek liselerinde geçerli olan sigortalılık olarak kabul edilmekte.

Örneğin, 2000 senesinde bir yerde uzunca bir süre çalıştınız fakat bu çalıştığınız yerde staj ve çıraklık girişi tarihi baz alınmıyor sonraki tarihler esas alınıyor. Bu noktada staj mağdurlarının yönelttiği soru ise şu oluyor: Bir sistemden nasıl iki tane sigortalılık girişi yer alır? EYT staj sigortasına takılan vatandaş ise, staj yaparken hem fiziken hem zihnen yorulup, çay dağıtıp, etrafı toplama işlerine kadar yaptıklarını söylüyor. Girişlerinin kabul edilmesi gerektiğine değinip, bu durumun haksızlık olduğunu dile getiriyor.

STAJ SÜRECİ EYT’YE DAHİL EDİLECEK Mİ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konuya dair şunları söyledi: Kendisini staj mağduru olarak tanımlayan vatandaşlara şunu hatırlatıyorum, staj bir mağduriyet değildir bir eğitimdir.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun ise EYT staj mağduriyeti yaşayanlarla alakalı önemli açıklamalar yaptı: Stajyerler ve çıraklar bu konuda haklarını aramakta hakları var. İş başlangıcı zaman kendilerine bir sigorta kartı temin edildi. Ve kendilerine sigortalı olduklarını söylediler. Fakat sonradan öğrenilene göre bu genel sigorta değilmiş sadece iş kazası ve meslek hastalığı için prim yatırılmış. Ben de ticaret lisesinde okurken benzer bir durum yaşamıştım, ifadelerini kullandı.

Özgür Dursun sözlerine şöyle devam etti: Fakat ülkemizde şu an da ara eleman eksikliği yaşanıyor. Artık kimse meslek okullarına kayıt yaptırmıyor. Çıraklık ve meslek okullarını bizim teşviği emeklilik ile yapmamız gerekir. Bu vatandaşlara yasal hakları 18 yaş esas alınarak yasal hakları teslim edilmeli. Ben de bu kişilerin aralarında bulundum. Ülkemiz için en önemli konulardan biri, EYT staj ve çıraklık konusu daha fazla uzamamalıdır diyerek konuşmasına son verdi.

STAJ SİGORTASININ EMEKLİLİK SÜRECİNE ETKİSİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Emre Gülşen de şunları söyledi: Staj mağduriyeti yaşayanlar ayı EYT de olduğu gibi geniş bir kitleyi kapsıyor. Staj sigortası iş yerinde yapılırken bu vatandaşlara kısa süreli prim ödemesi gerçekleşiyor. Yani normal çalışan birine yapılan sigorta primi gibi prim ödenmiyor. Kısacası, normal sigortalının 5/1’i kadar sigorta ödenmiş oluyor. Kısa vadeli ödenen sigorta, iş yeri kazası, mesleki kazaya dair ödenen bir sigortadır. Bunun da emeklilikle ilgisi bulunmuyor, diye ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.