SON DAKİKA
Hava Durumu

Evlenecek Çiftler Dikkat: 2020'de Nikah İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (GÜNCEL LİSTE)

Evlenmek isteyen çiftler, 2020 yılı nikah için istenen belgeleri mutlaka eksiksiz teslim etmelidir. Resmi nikah için istenen evraklar ve evlenme başvurusunun kabul edilmediği durumlar hakkında tüm bilgileri haberimizden inceleyebilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2020 17:01
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Evlenecek Çiftler Dikkat: 2020'de Nikah İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (GÜNCEL LİSTE)

2020 yılı ile birlikte nikah işlemleri için gereken evraklar ve yatırılması gereken harç miktarları da değişmiştir. Nikah işlemlerini başlatabilmek için nikah şartlarının sağlanması gerekmektedir. Nikah işlemleri şartları sağlandıktan sonra gereken evraklar ile birlikte başvuru işlemi yapılabilmektedir.Birçok belediye e-devlet sistemine entegre olduğu için beyan edilmesi gereken birçok bilgi e-devlet üzerinden sağlanmaktadır. Ancak entegre olmayan belediyelerde taraflar bu belgeleri toplamak zorundadır.2020'de nikah için gerekli güncel evraklar şöyledir:  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı, yeni kimlik kartının aslı ve fotokopileri,
  • Veskalık fotoğraf,
  • Sağlık raporu,
  • Evlenme beyannamesi.


Evlilik Beyannamesi Nedir ve Nasıl Alınır?


Gerekli tüm evraklar toplandıktan sonra son olarak evlilik beyanname belgesi alınması gerekmektedir. Evlilik beyanname belgesi ise belediyelerden alınmaktadır. Evlenilmek istenilen belediyeye beyanname için başvuru işlemi yapılması gerekmektedir.Beyanname başvurusu sonuçlandıktan sonra belge ile nikah işlemlerine başlanmaktadır. Evlenme İzin Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?


Nikah işlemlerine başlayabilmek için tüm belgeler toplandıktan sonra evlilik izin belgesi alınması gerekmektedir. Nikah işlemleri için zorunlu oln evlilik izin belgesi için eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir.Köyde yaşayanlar için ise; evlilik başvurusu köy muhtarlığına yapılmaktadır. Nüfus cüzdanı ve fotoğrafların muhtar tarafından teslim alınması ile birlikte gerekli yerlere başvurularda bulunulmaktadır.Bu belge ile birlikte evlenecek olan çiftler; sağlık ocağı ve nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunmak zorundalardır. Belgelerin onaylanması ile birlikte nikah işlemlerine devam edilmektedir. Evlilik Başvurularının Kabul Edilmediği Durumlar Nelerdir?

Gerekli tüm belgelerin toplanması ile birlikte nikah işlemleri için başvuru yapılabilmektedir. Ancak nikah işlemleri için bu başvurularda bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar dışındaki durumlarda evlilik başvuruları kabul edilmemektedir.Evlilik başvurularının kabul edilmediği durumlar şöyledir:  • Hısımlık, (üst soy ve alt soy arası, amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenler arasındaki evlilik başvuruları kabul edilmemektedir).
  • Evli olmak, 
  • Gaiplik durumu, (ölüm tehlikesi içerisinde kaybolmuş ya da kendisinden uzun süre haber alınamayan kişi başvuruda bulunamaz).
  • Resmi sağlık raporunun bulunamaması,
  • Akıl hastalıkları,
  • Kadın için iddet süresinin dolmamış olması (kadının boşanmasından sonraki 300 gün içerisinde evlilik başvurusunda bulunulamaz). 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.