SON DAKİKA
Hava Durumu

Evinde kedi ve köpek besleyenler dikkat! Para cezası geliyor…

Evcil hayvanların çip taktırma zorunluluğu yeniden gündemde. Evde bakılan kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takılması zorunlu. Bu kurala uymayanlara para cezası geliyor!

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2022 14:46
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2022 14:46
https://gazetebanka.com/
Evinde kedi ve köpek besleyenler dikkat! Para cezası geliyor…

Evde bakılan köpek, kedi ve gelincikler için mikroçip takılması zorunlu hale geldi. Bu hayvanların çip takılarak sistemde kimliklendirilmesi gerekmektedir. Bu yasaya uymayanlara da para cezası uygulanacak. 31 Aralık 2022 tarihine kadar mikroçip taktırılması zorunludur.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türk Veteriner Hekimleri Birliğince imzalanan protokol sonrasında çip zorunluluğu getirildi. Protokol sonrasında evde beslenilen köpek, kedi ve gelincik hayvanlarının çip taktırılıp kayıt altına alınması gerekiyor. Bu kurala uymayan vatandaşlardan para cezası alınacak.

Bu uygulama 1 Ocak 2021tarihinde başlamıştı. Şimdiye kadar da ülke genelinde toplam rakam olarak 406 bin 951 tane köpek, 543 bin 846 tane kedi ve son olarak da 16 gelincik kayıt altına alındı. Toplamda 950 bin 813 tane evcil hayvan çip takılarak kimliklendirilmiş oldu.

BEYENNAME İLE MÜRACAAT

Kimi veterinerlerde, mikroçip bulmakta sıkıntılarla karşılaştıklarını dile getirdi. Mevzuuyla alakalı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nda bir açıklama geldi.

31 Aralık 2022 tarihine kadar, beyanname ile başvurabileceklerini açıkladı. Kayıt sürecinde meydana gelen sorunların dile getirildiği açıklamada, bazı güçlüklerin bertaraf edilebilmesi için evcil hayvan sahiplerinin yılın son gününe kadar il veya ilçe müdürlüklerine beyanname ile başvurabileceklerini söyledi. Beyanname ile müracaat sonrasında ise çip takma süreciyle ilgili kayıt ve takip sürecinde herhangi bir cezai işlem uygulamasına tabii tutulmayacağını dile getirdi.

Bir yandan da altı ayı doldurmamış olan küçük hayvanların da 31 Aralık sonrası bir tarihte çip takılarak kayıt altına alınabileceğini ifade etti.

PARA CEZASI UYGULANACAK

Yılın son günü olan 31 Aralık 2022 tarihine kadar evcil köpek, kedi ve gelincik için çip taktırma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluğa uymayanlardan 5199 sayılı yasa gereğince para cezası alınacaktır. 3 bin 624 TL para cezası uygulanacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.