SON DAKİKA
Hava Durumu

Evde bakım maaşı hesaplarda! Evde bakım maaşı hangi illere yatırıldı?

Ocak ayında evde bakım maaşlarına ilişkin sorular gündemde yer almaya devam ediyor. Vatandaşlar tarafından Ocak ayının evde bakım maaşının yatıp yatmadığı merak edilmekte. Toplam 62 ilde evde bakım maaşları yattı. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2023 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2023 12:50
https://gazetebanka.com/
Evde bakım maaşı hesaplarda! Evde bakım maaşı hangi illere yatırıldı?

Hasta, yaşlı ve de engelli kimselerin bakım ihtiyaçlarını gideren kimselere evde bakım maaşı verilmekte. 2023 Ocak ayına dair detaylar da merak edilmeye başlanmıştı. Yeni sene de pek çok zamla beraber evde bakım maaşları da zamlandı. Yeni rakam 4 bin liraya çıkmış oldu. Toplam da 62 ilde Ocak ayının evde bakım maaşları yattı.

2022 senesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 18 milyar lira evde bakım yardımı ödemesi gerçekleştirildi. Geçen sene 3 bin 336 lira olan aylık bu sene içerisinde 4 bin lira oldu. Bu yardım aylığından toplamda 565 bin kadar vatandaş yaralanmaktadır. Bu ödemeye ilişkin detaylar e-devletten yapılabilmekte. Veya Ziraat Bankası SMS aracılığıyla yapılabilmekte. Her ay içinde 15 ile 31 tarihleri arasında yardım parası belirtilmiş olan hesaplara yatırılmakta.

Evde bakım için yapılan yardım ödemeler her ay içerisinde 15 ile 31 tarihleri arasında farklı zaman dilimlerinde farklı illerde hesaplara yatırılmakta. Son olarak 17 Ocak 2023 tarihinde yeni maşlar hesaplara yattı. İşte evde bakım maaşları yatan o şehirler;

İstanbul, Tokat, Nevşehir, Ankara, Bolu, Kocaeli, Sivas, Kayseri, Tekirdağ, Mersin, Kırşehir, Antalya, Amasya, Kahramanmaraş, Sakarya, Isparta, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Bursa, Van, Rize, Adana, Hatay, Gaziantep, Tunceli, Aksaray, Malatya, Balıkesir, Aydın, Konya, Erzincan, Niğde, Afyonkarahisar, Sinop, Eskişehir, Adıyaman, Muğla, Osmaniye, Çanakkale, Edirne, Zonguldak, Erzurum, Kırklareli, Kütahya, Denizli, Gümüşhane, Yozgat, Kars, Yalova, Ardahan, Düzce, Siirt, Diyarbakır, Manisa, Bartın, Kırıkkale, Bilecik, Uşak, Çorum, Burdur, İzmir illeri yer almakta.

2023 EVDE BAKIM MAAŞI YENİ RAKAMI

Evde bakım maaşları 2022 yılında 3 bin 336 liraydı. 2023 yılı itibariyle evde bakım maaşları 4.37 liraya yükseldi.

Yardım maaşından faydalanmak için birtakım şartlar aranmakta. Aranan bu şartlar Sağlık Kurulu tarafından raporlar halinde açıklandı.

Bununla beraber eve bakım maaşı yardım için başvurusu için engelli bireyin ikametgahının yer aldığı konumdaki Aile ve Sosyal Politikalar İl ya da eğer varsa İlçe Müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.