SON DAKİKA
Hava Durumu

Ev Kadınlarına Emeklilik Fırsatı! Şartları Neler?

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2019 08:47
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Ev Kadınlarına Emeklilik Fırsatı! Şartları Neler?

Devletten ev kadınlarına sevindirici haber! Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun düzenlemeleri doğrultusunda evde el işleri yaparak aile bütçesine katkı sağlayan ev kadınlarına emekli olma fırsatı sunuluyor. Evde el işleriyle süs eşyası yapanlar ile bahçelerinde organik meyve yetiştirip satanlar devlet tarafından esnaf statüsüne alınıyor. İşte ev kadınlarına emeklilik fırsatı ile bilinmesi gereken tüm detaylar…

Özellikle Anadolu’da hemen hemen bütün illerde yaşamını devam ettiren ev hanımları, bir yandan ev işleri ile uğraşırken bir yandan da aile bütçelerine doğrudan katkı sağlamak için pek çok farklı aktivite gerçekleştiriyor. Bunlar arasında el işi işleri olan dikiş, nakış uygulamalarıyla süs eşyası yapan kadınlar olduğu kadar, bahçelerinde organik meyve ve sebze üretip bunların satışını gerçekleştiren kadınlar da bulunuyor. Bu işlerle uğraşan ev hanımları aile ekonomisine katkıda bulunurken bir yandan da emekleriyle bir bakıma ülke ekonomisine katkıda bulunmuş oluyorlar. İşte bu sebeple bu tür faaliyetler ile uğraşan kadınlara devletin resmi kurumlarından da büyük destek veriliyor. Nitekim bu desteklerin en büyüğü de ev işleri ile aile ekonomisine katkıda sağlayan bu kadınlara vergi ödemeden esnaflık hakkı tanınması…

Vergi Ödemeden Esnaflık Hakkı

Evde el işleriyle süs eşyaları ve benzeri ürünler üretip satışını gerçekleştiren kadınlara devlet tarafından vergi ödemeden esnaflık hakkı tanınıyor. Bununla birlikte devlet, bu faaliyetlerle uğraşan kadınların standardın altında bir primle evde emeklilik fırsatından yararlanmasını sağlıyor. Bu bağlamda evde kendi imkanları dahilinde çeşitli faaliyetler ile üretim yapan kadınlar, devlet tarafından hem esnaf sayılıyor, hem vergi vermiyor hem de sigortalı olarak emeklilik hayallerini gerçekleştirebiliyor. Ancak ev kadınlarının bu imkanlardan yararlanabilmesi için devletin resmi kurumları tarafından belirlenen birtakım şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Evde Emeklilik Nasıl Oluyor?

Ev ekonomisine destekte bulunan ev hanımlarına yönelik düzenlenen evde emeklilikte, söz konusu el işi ve bahçe işleri ile üretim yapıp satan kadınlar, vergi dairelerine başvurdukları takdirde, kendilerine kurum tarafından “Esnaf Muafiyet Belgesi” veriliyor. Bu belgeyi edinenler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya başvurarak sigortalı olabilme hakkına sahip oluyor. Sigortalı olan ev kadınları, her ay belirli bir miktarda prim ödüyor. Evde emeklilik kapsamında esnaf muafiyet belgesi bulunan kadınların SGK’ya her ay ödemeleri gereken primlerin de birtakım avantajları bulunuyor.

Nitekim esnaf muafiyet belgesi olan ev hanımları, 26 gün prim yatırıp 30 gün sigortalı sayılıyor. Bununla birlikte 2019 yılı için ödenecek prim tutarı ise 709 lira olarak belirlendi. Normal esnaflık primi ise 819 lira olarak ödeniyor. Dolayısıyla ev ekonomisine destekte bulunarak emekli olmak isteyen ev hanımları ayda 110 lira daha az ödeyerek emekli olabilme hakkına sahip oluyor. Bununla birlikte ödenecek gün sayısı ger yıl düzenli olarak artıyor. Bu nedenle gelecek yıl 27 gün ödenmesi gerekecek olan primler; 2021 yılında 28, 2022’de 29 ve 2023 yılı ile daha sonrası için 30 gün olarak belirleniyor.

Evde Emeklilik Kapsamında Hangi Faaliyetler Kabul Ediliyor?

Devletin resmi kurumlarıtarafından yapılan yeni düzenlemeler ile internet ve benzeri elektronikortamlarda oturdukları evlerde imal ettikleri;

  • Nakış işleri; dantel,havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel
  • Gıda ürünleri;tarhana, erişte, mantı, hamur işleri
  • Bahçesindeyetiştirdikleri meyve ve sebzeler
  • El işifaaliyetleri ile üretilen hediyelik ve turistik eşya

gibi pek çok ürünü işyeriolmadan satanlar vergiden istisna tutuluyor. Ancak bunun için de yasal sınırbulunuyor. Dolayısıyla sadece 30 bin 696 liraya kadar olan gelirler vergidenmuaf tutulurken bu rakamın üstündeki gelirler için bu durum söz konusu değil.

Esnaf Muafiyet Belgesi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz işlerle uğraşan ve bu işler sonucunda ürettikleri ürünlerin satışını herhangi bir işyeri olmaksızın gerçekleştiren ev hanımları, vergi dairesine başvuruda bulunarak esnaf muafiyet belgesi alabiliyorlar. Kendi adına düzenlenmiş esnaf muafiyet belgesi almak isteyen ev hanımlarından birtakım şartlara uymaları talep ediliyor. Söz konusu şartları;

  • 18 yaşındanbüyük olmak
  • Zorunlu sigortagerektiren işlerde çalışmamak (SGK’ya bağlı sigortalı iş sahibi olmamak)
  • Sahip olduğusigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak
  • Neyi, nasıl,nerede ürettiğini belgelemek
Denetime Tabi Tutuluyor

Oldukça kolay bir şekildegerçekleşen esnaf muafiyet belgesi düzenlemelerinde kurum tarafından başvuranev kadınlarına denetimler yapılıyor. Nitekim esnaf muafiyet belgesi almakisteyen ve evde el işleriyle ürünler üretip satışını gerçekleştiren kadınlar,bu faaliyetleri tek tek belgelemek zorunda. Vergi denetçilerine “neyi, nasıl,nerede” ürettiğini ve ne şekilde sattığını kanıtlayamayan ev kadınlarının esnafmuafiyet belgeleri iptal ediliyor.

Bunun yanında sigortalı olduğu süre boyunca sürekli olarak bu faaliyetleri sürdürmesi gereken ev kadınların, giderlerini fatura, gelirlerini ise makbuzlarla kayıt altında tutmak zorunluluğu bulunuyor. Bir başka dikkat edilmesi gereken kural ise söz konusu üretilen ürünlerin halk pazarında satışının yasak olması. Ev hanımları vakıf, dernek veya meslek odaları tarafından kurulan kermeslerde bu faaliyetler ile ürettikleri ürünlerin satışlarını gerçekleştirebilme hakkına sahip.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.