SON DAKİKA
Hava Durumu

Ev Alacaklar, Ev Kiralayacaklar Dikkat! Yılbaşı Sonrası Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Ev Alınıp Satılamıyor, Kiralanamıyor!

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) için geri sayım başladı! 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle EKB olmayan evler alınıp satılamayacak ve kiraya verilemeyecek. Enerji Verimliliği Kanunu doğrultusunda yasal zorunluluğun getirileceği Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir? EKB nasıl alınır? EKB veren firmalar hangileridir? EKB ücretleri 2019 ne kadar? EKB zorunlu mu, alınmazsa ne olur? Enerji kimlik belgesi gerekli evrakları ve merak edilen soruların yanıtları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2019 08:25
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Ev Alacaklar, Ev Kiralayacaklar Dikkat! Yılbaşı Sonrası Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Ev Alınıp Satılamıyor, Kiralanamıyor!

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) zorunluluğu 1 Ocak 2020 tarihinde başlıyor! Enerji kimlik belgesi zorunluluğunu öngören Enerji Verimliliği Kanunu yeni yılda uygulamaya geçiyor. Ev alacakları ve ev kiralayacakları yakından ilgilendiren EKB gelişmeleri hakkında merak edilen her sorunun yanıtını haberimizde bir araya getirdik.ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) NEDİR?


Enerji kimlik belgesi (EKB), binaların enerji tüketim sınıflarının, yalıtım özelliklerinin ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimliliğinin yer aldığı bir belge türüdür. Enerjinin verimli kullanılması ve çevrenin korunması amacıyla hazırlanan belge 1 Ocak 2020 tarihinde EKB zorunlu hale geliyor.ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) NASIL ALINIR?


Enerji kimlik belgesinin alınacağı kuruluşlar özel sektörde faaliyet gösteren ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardır. Bina sahipleri ve yöneticiler, ilgili kuruluşlara enerji kimlik belgesi (EKB) gerekli evraklar ile başvuruda yapmanın ardından kimlik belgesini temin edebilirler.Enerji Kimlik Belgesini Kim Verir, Yetkili Kuruluşlar Hangileridir?

Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlar serbest inşaat mühendisi (SİM) belgesi sahibi mühendisler, mimarlar ya da bünyesinde bu iki meslek grubuna üye personel çalıştıran kuruluşlardır. SİM belgesi olan mühendisler ayrıca Enerji Kimlik Belgesi yetkinlik eğitimini tamamlamış olmalıdır.Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Gerekli Evrakları Nelerdir?

EKB alınması için gerekli belgeler şunlardır:  • Mimari Proje
  • Isı Yalıtım Raporu (TS-825’e göre düzenlenmiş)
  • Mekanik Projeler (Isıtma/soğutma ve var ise havalandırma projeleri)
  • Elektrik Projesi (Aydınlatma)
  • Yapı Ruhsatı


Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Gerekli Evrakları Nereden Temin Edilir?

EKB için gerekli evraklar bağlı bulunan belediyelerin imar dairelerinden temin edilebilir.ENERJİ KİMLİK BELGESİ ÜCRETİ 2019 NEDİR, EKB NE KADAR?


Enerji kimlik belgesi ücreti binada bulunan daire ve dükkan sayısına göre belirlenir. Ortalama 8 ile 10 daire arasında bir bina için EKB ücreti 2019 tarifesi 450 –700 TL aralığında değişir.ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) ZORUNLU MU?


Enerji kimlik belgesi almak zorunludur. 1 Ocak 200 tarihine kadar EKB sahibi olmayan dairelerin kiralanması ve alınıp – satılması yapılamayacaktır.ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) ALMAK İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?


EKB uygulamasının yürürlüğe girme tarihi 1 Ocak 2020’dir. Bu tarihe kadar belgenin alınması tavsiye edilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.