SON DAKİKA
Hava Durumu

EPDK açıkladı: Deprem bölgesinde yükümlülükler ertelendi!

Yaşanılan depremin ardından birçok alan, deprem bölgesinde yer alan vatandaşlara yönelik farklı uygulamaları devreye almaya başladı. Borçların ertelenmesi gibi uygulamalarında yer aldığı bu çalışmalarda, EPDK’dan da bir erteleme duyurusu geldi.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2023 17:47
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2023 17:47
https://gazetebanka.com/
EPDK açıkladı: Deprem bölgesinde yükümlülükler ertelendi!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, deprem bölgesinde yer alan akaryakıt istasyonları ve OSB şirketlerinin yükümlülüklerinin on gün ertelendiğini duyurdu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ da on ilde etkili olan deprem nedeni ile deprem bölgesinde bulunan vatandaşların ve kamu görevlilerinin akaryakıt temininde sıkıntı yaşamaması adına gerekli önlemlerin alındığını açıkladı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bu önlemler kapsamında, depremden zarar gören ya da etkilenen bütün akaryakıt istasyonlarının otomasyon sistemlerine ilişkin mevzuattan kaynaklanan yükümlülüklerinin otuz gün süreyle ertelendiği duyuruldu.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yaptığı açıklamada, deprem bölgelerinde yer alan akaryakıt dağıtıcı ve bayi dernekleri ile görüşülerek, deprem bölgesinde akaryakıt ikmal sorununun yaşanmaması adına gerekli olan bütün tedbirlerin alındığını ve sürecinde kendileri tarafından yakından takip edildiğini bildirdi. Bu tedbirlerin haricinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektrik dağıtım şirketleri ve elektrik tedarik şirketleri ile de görüşüldüğünü açıkladı.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ İÇİN DE ÖNLEM ALINDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, akaryakıt ve OSB’ler için gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmesi için mevcut sürenin on gün ertelendiğini açıkladı. Aynı zamanda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, deprem bölgesinde yaşanabilecek elektrik kesintileri nedeni ile de elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri ile de görüşüldüğünü açıkladı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ‘’Bölgede görevli tedarik şirketleri, üretim santralleri ve OSB’lere ait enerji şirketlerinin avans ödeme, dengesizlik ve teminat yükümlülükleri 30 gün süreyle ertelenmiştir.’’ Yaşanan depremin ardından birçok alanda geçerli olan ertelemeler ve deprem bölgesindeki vatandaşların gerçekleştirmesi gereken ödemelerde ertelemeler yapılıyor. Deprem nedeni ile vatandaşların maddi olarak güç bir durumda da olduğu gözetilerek alınan bu tedbirler, farklı özel şirketlerden ve kamu kurum ve kuruluşlar tarafından birer birer açıklanmaya devam ediyor. Bölgede yaşanan depremin etkilerinin boyutu ise, her geçen dakika daha da artıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.