SON DAKİKA
Hava Durumu

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuruda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2019 06:51
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuruda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak sigortalı çalışanların en büyük hayallerinden biri de muhakkak günün birinde emekli olabilmektir. Nitekim kuruma bağlı eski adıyla SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı; yeni adıyla 4A, 4B ve 4C statülerine tabi olarak çalışmaya devam eden işçi ve memurlar, emeklilik şartlarını yerine getirir getirmez hemen başvurularını yapmaktadır. Ancak milyonlarca çalışanımızın olduğu bu sigorta gruplarında emeklilik için neler yapması gerekenler kadar, bir o kadar da emeklilik şartlarını yerine getirdikten sonra nasıl bir yol izleyeceğini bilmeyenler olabilmektedir. Emeklilik başvurusu nasıl ve nereden yapılır? Emeklilik başvurularında sigortalılardan hangi evraklar talep edilir? Son dönemde en çok merak edilen bu soruların yanıtları haberimizde yer alıyor.

Emeklilik Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik şartlarını yerine getiren sigortalı çalışanların kuruma başvurularını değerlendirmeye almaktadır. Sigortalı çalışan; 5510 Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında düzenlenen emekli olma şartlarını tamamlamış ise kurum o sigortalı çalışan hakkında “emekli olabilir” belgesi düzenlemektedir. Ancak bu belgenin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenebilmesi için öncelikle başvuruda sigortalı çalışanların elinde hazır bulundurması gereken evraklar bulunmaktadır.

Son olarak Sosyal GüvenlikKurumu, emeklilik hesapları yapanlar ve emekliliği için gün sayanları yakındanilgilendiren bir duyuru yaptı. Bu kamuoyu duyurusunda emeklilik borçlanması ileilgili kurumun kayıtlarında yer alan verilerin güncellenmesi ve Kesenek BilgiSsitemi’ne bu güncellemelerin sigortalılar tarafından işlenmesi istendi. Busayede güncel bilgilere anında ulaşılabilecek ve sigortalı çalışanlarınemeklilik başvuruları bekleme yapmadan aynı gün sonuçlanabilecek.

Emeklilik Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emeklilik başvurusunda yapılması gereken ilk işlem Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaş ve prim bilgilerinin verilmesi olduğu için bu bilgilendirme sistemdeki kayıtlarınız görüntülenerek yerine getiriliyor. Daha sonra kurum yetkilileri tarafından yapılan incelemenin ardından sigortalı çalışanın emekliliğe hak kazanıp kazanmadığı tespit ediliyor ve sonuç olumlu olursa yukarıda bahsettiğimiz üzere çalışan hakkında “emekli olur” belgesi düzenleniyor.

Bir nevi emekli olmaya hakkazanıldığını belgeleyen bu kağıtta, alt kısımda söz konusu belgeninçalıştığınız işyerinin insan kaynakları bölümüne teslim etmeniz gerektiğiyazmaktadır. Dolayısıyla “emekli olur” belgesi alan sigortalı çalışanlar, bubelgeyi çalıştıkları kuruma teslim ederek iş yerinden çıkış belgesialabilirler. İş yerinden alınan çıkış belgesi ile de sigortalı çalışanlarınemekli olabilmesi için tekrar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmasıgerekmektedir.

Bunun yanında kurumdan alınan Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’nin doldurulması gerekiyor. Bu forma ek olarak işten çıkış belgesi SGK’ya teslim edilerek emeklilik başvurusu resmen yapılmış oluyor. Bunun akabinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik başvurusunda bulunan sigortalıya, üzerinde Yaşlılık Tahsis No’su bulunan bir kart veriliyor. Bu kart ile sigortalı emeklilik başvurusunu kolaylıkla takip edebilme şansına sahip oluyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.