SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli Vatandaşlara Kira ve Yakacak Yardımı Gündemde!

Haber Giriş Tarihi: 15.07.2019 18:08
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Emekli Vatandaşlara Kira ve Yakacak Yardımı Gündemde!

İçinde bulunduğumuz mevcut ekonomik şartlarda emeklimaaşları da her geçen gün enflasyon karşısında değer kaybı yaşamaya devamediyor. Emekli vatandaşlar için hayat pahalılığının giderek artması sebebiyleonlara kolaylık sağlamak ve masraflarının karşılanması ile hayatatutunabilmeleri açısından emekli maaşlarına seyyanen zam, kira ve yakacak yardımı gündeme getirildi. Milyonlarcaemekli vatandaşı yakından ilgilendiren bir gelişmeyle birlikte Türkiye EmeklilerDerneği Başkanlar Kurulu, emekli maaşlarının yapılan zamlar nedeniyle eridiğinedikkat çekerek emeklilere kira ve yakacak yardımı adı altında ek bir ödemeyapılması talebinde bulundu.

Seyannen ZamYapılması Talebi

Özellikle yerel seçimlerden sonra giderek artan enflasyonbahane gösterilerek pek çok farklı kalemde giderlere zam yapılması ile birlikteemekli vatandaşlar hayat pahalılığından şikayet etmeye devam ediyor. Buşikayetleri değerlendirmeye alan TürkiyeEmekliler Derneği Başkanlar Kurulu, geride bıraktığımız haziran ayı sonuitibarıyla ve temmuz ayı başlarında elektriğe, çaya, şekere ve birçok maddeyeyapılan %15 oranındaki zammın, emekli aylıklarına yapılan zam güncellemesinin 3katı olduğuna dikkat çekti.

Bu kapsamda mevcut ekonomik şartlar altında emeklivatandaşların maaşları erimeye devam edecektir denilerek enflasyon nedeniyle aylıklarda oluşan kayıpların telafi edilmesiadına seyyanen zam yapılması gerektiği belirtildi. Dernek tarafından yapılanaçıklamada bu zamla birlikte emekli vatandaşlara refahtan pay verilmesigerektiği de ifade edildi. Böylelikle emekli vatandaşların uzun süredirbeklediği ve şikayetçi olduğu konu hakkında ilk resmi teklif yapılmış oldu.

Bayram İkramiyesi Artmalı

Mevcut durumda maaşlarının değer kaybının önüne geçemeyenemekli vatandaşlara bir destek de Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulutarafından geldi. Emeklilere destek verilmesi gerektiği talebini gündemegetiren kurul, pek çok farklı alternatifi ortaya sundu.

Nitekim emekli vatandaşların kira ve yakacak gibi giderleri ile maaşlarının büyük bir bölümününharcanmasına neden olduğuna dikkat çekilerek, “Kira fiyatlarında artış veısınma giderlerinin yükselmesi, emeklilerimizin hane halkı tüketimharcamalarını yükseltmekte ve bu harcamalar bin lira aylık alan bir emekliningelirinin yaklaşık %60’ına denk gelmektedir.” denildi.

Emekli vatandaşların özellikle kış aylarında hem yakıt hemde kira desteğine ihtiyaç duyduğunun açıkça ortada olduğunu belirten TürkiyeEmekliler Derneği Başkanlar Kurulu yetkilileri, bu ihtiyaçların giderilmesigerektiğini ifade etti. “Hükümetten talebimiz, zorlu kış koşullarındageçimlerine katkı sağlayacak şekilde emeklilere ‘kira ve yakacak yardımı’ adıaltında ek bir ödemenin yapılmasıdır.” açıklaması yapılan talebe hükümetkanadından henüz detaylı bir yanıt gelmedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.