SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli Olup Başka İşte Çalışan Rapor Parası Alabilir Mi?

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2019 12:26
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Emekli Olup Başka İşte Çalışan Rapor Parası Alabilir Mi?

Çalışan emeklilerin iş görmezlik parası alma durumu özellikle yaşlılık nedeniyle sağlık sorunları ortaya çıkmış ve daha fazla rapor almak durumunda kalan çalışan emekliler tarafından merak edilen bir konu. Öncellikle rapor parası rapor almış bir çalışana iş yeri tarafından yapılan bir ödeme olmadığı için bu konu çalışan emeklinin inisiyatifinde olan bir durum değildir.Rapor parası tamamen devlet yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışana iş görmezlik süresi boyunca verilmiş bir tazminat niteliğindedir. Dolayısıyla iş görmezlik raporu almamın şekil şartı emekli olmamak veya olmak değil kayıtlı olarak bir iş yerinde çalışmaktır.İş Görmezlik Raporu Nedir?
Raporlu olarak çalışmama durumu çalışanın zorunlu sağlık sebepleriyle hastanede veya evde doktor veya heyet kararı ile çalışmaması ve istirahat etmesi ile ilgili bir durumdur. İş görmezlik raporu iki şekilde verilir:
  • Yatarak rapor: Bir hastanede doktor tarafından hastanın yatırılmasına karar verilmesi anlamına gelir.
  • Ayakta rapor: Kişinin doktor tarafından belirli süre evinde dinlenmesi üzere doktor tarafından verilir.
Burada genellikle karıştırılan nokta ayakta rapor parasının yatarak rapor parasından fazla olması ile ilgilidir. Ancak bunun nedeni aslında basittir. Zira ayakta raporda raporlu çalışan evinde dinlenir ve devlete bir masrafı olmaz. Ancak yatarak tedavi de çalışan bir hastanede gözetim altında tutulur ve bu süre buyunca devlet o kişi için sağlık harcaması yapar işte bu sebeple de yatarak rapor parası daha az ödenmektedir.İş görmezlik raporunun diğer önemli bir amacı ise çalışan emeklinin raporlu olup çalışamadığı süre boyunca iş yerinin o kişinin iş gücünden yararlanamaması sebebiyle o kişiye ödeme yapmaması ve bir bakıma o kişiyi ücretsiz izinli sayması ve buna karşın kişinin rapor süresince oluşacak bu gelir kaybının devlet tarafından karşılanmasıdır.İş Görmezlik Raporu Kimlere Verilir?
Kimlerin rapor alabileceği konusunda karar verici tek makam devletin yetkili sağlık kurumları ve hastaneleridir. Diğer yandan artık özel sağlık kurumlarından verilen raporlar da resmi rapor olarak tanınmaktadır. Ancak uzun süreli raporlar da devlet hastanesinden ilave rapor alınması veya heyet raporu alınması gibi talepler söz konusu olmaktadır.Sağlık sorunu sebebiyle bir hastanede muayene olan çalışan şayet doktoru gerekli görüyorsa doktorun belirleyeceği süre boyunca rapor alabilir. Burada özellikle 2 günden fazla verilen raporlarda ilgili doktorun rapora mutlaka hastalığın teşhisini de yazması gerekir. Zira SGK 2 günden uzun olan ve üzerinde teşhis yazılmamış olan raporları kabul etmemekte ve bu raporlar karşılığı rapor parası ödememektedir.Emekliler Rapor Parası Alır Mı?
Emekli olup çalışmaya devam edenlerin rapor parası alması konusu emekliler SGK primi ödemedikleri için karıştırılmaktadır. Ancak emekli çalışanlar SGK’ya destek primi ödemektedirler ve bu nedenle raporlu oldukları durumlarda devletten rapor parası alırlar.Diğer yandan emekli olmuş ve çalışmayan veya gelir vergisi kanunlarına göre istisnaya tabi çalışan statüsünde olan emekliler rapor parası alamazlar.Emekli Olup Başka Bir İşte Çalışanlar Rapor Parasına Nasıl Başvurur?
Çalışan emeklilerin rapor parası başvuruları aynen normal çalışanlar gibi iş yerleri aracılığı ile olur. Burada çalışanın rapor parası almak için en büyük sorumluluğu işe geri dönüş yaptığı tarihten en geç 5 iş günü içerisinde iş yerine söz onuşu doktor raporunun aslını getirmektir.Bu raporla çalışan emeklinin iş yeri iş yerinin SGK ekranından çalışanın getirdiği rapor ile rapor parası başvurusu yapar. Burada başvuru sorumluluğu çalışanın iş yerinde olup başvurunun takibi hem çalışan tarafından e-devlet uygulaması aracığı le hem de iş yeri tarafından SGK ekranından yapılabilir.Rapor parası başvurusu olumlu sonuçlanan çalışan emekli bu rapor parasını iş yerinden değil doğrudan PTT aracılığı ile kendisi alır.Emekliler İçin Rapor Parası Başvurusu Şartları Nelerdir?
Çalışan emeklilerin hangi şartlarda rapor parasına başvuracağı konusunda kanunen belirlenen hükümler diğer emekli olmamış çalışanlardan farklı değildir ancak emeklinin özel durumuna haiz bazı ufak farklar vardır. Bu şartlar şunlardır:
  • Rapor parasına başvuran emekli emekli olduktan sonra başka bir iş yerinde en az 90 gün destek primi ödemiş olmalıdır.
  • Çalışanın aldığı sağlık raporunda raporu veren hekimin kaşesi ve mutlaka hastalığın teşhisi yer almalıdır.
  • Rapor parası alabilmek için rapor süresinin 2 günden uzun olması gerekir.
  • Hastaneden alınacak raporun rapor bitiş tarihinden sonra 5 gün içinde iş yerine verilmesi şarttır.
  • Çalışanın rapor parası alması için BAĞ-KUR veya prim borcunun olmaması gerekir.
Emekliler İçin Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?
Çalışan emeklilerin ne kadar rapor parası alacağının hesabı normal çalışanlar ile aynıdır. Aynen diğer çalışanlar gibi emekli çalışanlar için de çalışılan son 90 günlük brüt ücret esas alınır. Daha sonra bu ücret 90 gün içinde ödenen prim gün sayısına bölünür ve günlük brüt rapor parası bulunur. Daha sonra raporlu çalışan şayet ayakta tedavi görmüşse bu günlük tutarın 3’te 2’si veya yatarak tedavi görmüşse gün başına bu tutarın yarısını rapor parası olarak alır.Örneğin 90 günlük toplam brüt ücreti 15.000 TL olan ve 90 gün boyunca 60 gün destek primi ödemiş olan bir çalışan emeklinin brüt rapor parası günlük 250 TL olur. Bu çalışan emekli 15 gün rapor almışsa bu durumda 15 – 2 = 13 günden 13 x 250 = 3250 TL brüt rapor parası alır. Çalışanın net olarak eline geçen ise ayakta tedavi görmüşse bu tutarın 3’te 2’si 2166 TL, yatarak hastanede tedavi görmüşse yarısı olan 1625 TL olur.Emekli Olmuş Ama Halen Çalışanların Rapor Parası Diğer Çalışanlardan Farklı Mıdır?
Çalışan emeklilerin alabileceği rapor parasının normal çalışanlardan farkı söz konusu değildir. Diğer yandan emekli olduktan sonra hemen çalışmaya başlamış bir çalışan rapor parası almak için koşulan son 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemiş olmak şartını emekli olmadan önce yerine getirmiş olduğundan SGK tarafından bu şartı sağlamış sayılır ve rapor parası alabilir. Aynen diğer çalışanlar gibi emekliler de ödemelerini PTT kanalı ile alır.Emekliler Kaç Güne Kadar Rapor Alabilir?
Çalışan emeklilerin en fazla kaç gün raporlu olabileceği konusu yine raporu veren makam tarafından belirlenir. Burada kaç gün rapor alınacağı tamamen sağlık kuruluşunun kararına bağlıdır. Diğer yandan emeklilerin yaş itibari ile daha genç çalışanlara nazaran daha fazla sağlık sorunu yaşayacağı ortadadır.Raporluyken İşten Çıkarılan Bir Emekli Tazminat Alır Mı?
Çalışan bir emekliyi işvereni raporlu iken işten atarsa bu durumda çalışan aynen normal bir zamandaki gibi iş yerinden tazminat alır. Burada rapor parası işten çıkarılma sebebiyle alınacak tazminattan bağımsızdır. Çalışan örneğin 90 gün rapor almış olsun ve raporlu olduğu sürenin 60’ıncı gününde işten çıkarılmış olsun. Bu durumda devletten 60 – 2 = 52 günlük rapor parası ile iş yerinden de çalıştığı süreye ilişkin kıdem tazminatını alacaktır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.