SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli Maaşım Ne Kadar Öğrenmek İstiyorum (Nasıl Öğrenebilirim?)

''Emekli maaşım ne kadar, öğrenmek istiyorum.'' diyorsanız kaç TL emekli maaşı alacağınızı internet üzerinden hızlı bir şekilde inceleyebilirsiniz. 4A, 4B ve 4C emekli maaşı miktarlarını, hesabınıza ne kadar maaş yatacağını E-Devlet sistemi üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 2020 emekli maaşları ne kadar olacak, kaç TL emekli maaşı alacaksınız merak ediyorsanız konuyla ilgili tüm bilgiler yazımızda.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2019 23:24
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Emekli Maaşım Ne Kadar Öğrenmek İstiyorum (Nasıl Öğrenebilirim?)

Emekli maaşının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen birçok çalışan için SGK’nın kurumsal ve resmi sitesinden öğrenebilmesi büyük kolaylık sağlamaktadır.Uzun yıllar yoğun iş temposuyla çalışan birçok insan çalışmalarının sonucu olarak emekli olmaya hayal eder. Yakın zamanda emekli olacaklar ve hali hazırda emekli olan birçok vatandaşın emekli maaşının ne kadar olacağı büyük merak konusu.Özellikle yeni yılla birlikte emekli maaşlarına ne kadar zam geleceği konusu tartışılmakta. 2019 yılı enflasyon oranlarının da tahmin edilmeye başlanmasıyla emekli maaşlarının ne kadar olacağı da sorgulanmaya başlandı.2020’de Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?


Yıl içerisinde enflasyon oranlarının artması, emekli maaşlarının ne kadar zam alacağını da belirlemektedir. 2019 yılında enflasyon oranlarının da yükselmesiyle emekli maşlarında ki söz konusu artışın ne kadar olacağı sorusu da sık sık gündeme geldi.2019 yılı enflasyon oranı %15,9 iken son gelişmelerle birlikte %13’e çekildi. Bu durumda 2020 yılı ocak ayı içinde emekli maaşlarına yapılacak zam da %6,65 olması planlanmakta.SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine, promosyon ve ikramiyeler haricinde yeni yılla birlikte emekli maaşlarına yapılacak zamlar 80 TL ile 372 TL arasında olacaktır.Zamlanmış emekli maaşları ise 2020 yılı ocak ayı içinde alınmaya başlanacaktır. Yılda 2 kez yapılan bu zammın ikincisi ise 2020 yılının temmuz ayında maaşlara yansıyacaktır.Emekli Maaşının Ne Kadar Olduğu Nasıl Öğrenilir?


Emekli maaşlarının ne kadar olacağı giriş yapılan yıla ve ödenen prim günlerine göre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.Emekli maaşının ne kadar olacağını öğrenmenin en kolay ve zahmetsiz yollarından biri internet üzerinden SGK’nın sitesine girip site içi aramaya “emekli maaşı sorgulama” yazarak ya da https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkine tıklayarak kolayca öğrenilebilir. Bu linke tıklandığında çıkacak olan ekranda bazı bilgiler istenecektir.Bu bilgiler şunlardır:  • TC Kimlik Numarası    
  • SSK Sicil Numarası    
  • Baba Adı           
  • Nüfus İl    
  • Doğum Tarihi


Bir diğer seçenek de e-devlet üzerinden sorgulama yapabilme imkanıdır. E-devlet üzerinden emekli maaşı sorgulama yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmakta. Eğer e-devlet şifresi yoksa en yakın PTT şubesinden 4 TL ücret karşılığında bir e-devlet şifresi alınabilir.Google ya da herhangi bir arama motorunda “e-devlet” şeklinde aratma yapıldığında, ekranda ilk çıkacak olan e-devlet sitesidir. Bu siteye tıkladıktan sonra ekranda çıkacak alana, istenilen e devlet şifresiyle şifreyle birlikte kimlik numarası yazılmalıdır. Böylece e-devlet sitesine giriş yapılmış olacaktır.Yine site içi arama kısmında “emekli maaşı sorgulama” şeklinde aratma yapıldığında çıkacak olan ilk sonuca tıklanabilir. Daha sonra ekranda 4/A,/B ya da 4/C şeklinde seçenekler çıkacaktır. Kişi hangi sigorta koluna dahilse o sekmeye tıklayarak emekli maaşıyla ilgili istenilen bilgiye ulaşabilir. 4/A (SSK) Emekli Maaşını E-Devlet Üzerinden Nasıl Öğrenir?

E-devlet üzerinden daha pratik bir sorgulama yapmak isteyenler Google arama motorunda arama yapmaya ihtiyaç duymadan https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi linkine tıklayabilir.Çıkan ekranda istenilen kısma e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası girilir. “Giriş” butonuna basıldıktan sonra otomatik olarak emekli maaşı sorgulama sayfasına otomatik olarak giriş yapılacaktır. 4/B (BAĞ-KUR) Emekli Maaşını E-Devlet Üzerinden Nasıl Öğrenir?

E-devlet üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapmak isteyen 4/B’liler https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi linkine tıklayabilir. Daha sonraki aşamalar 4/A’lılar için anlatıldığı kısımda olduğu gibi e-devlet şifresi ve kimlik numarası ile sisteme giriş yapılır ve otomatik çıkan ekranda istenilen bilgilere ulaşılabilir.4/C (Emekli Sandığı) Emekli Maaşını E-Devlet Üzerinden Nasıl Öğrenir?

E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için 4/C’liler https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi bu linke tıklayarak sorgulama yapabilir. E-devlet şifresi ve kimlik numarası ile sisteme giriş yapılabilir. Böylece vatandaş emekli maaşının ne kadar olduğunu kolayca öğrenebilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.