SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrikli Otomobil Markaları Nelerdir? En Uzun Menzilli Elektrikli Araba Hangisi?

Zamanla dizel ve benzinli motorların yerini elektrikli arabalar almaya başlıyor. Rekabet ortamının gerisinde kalmak istemeyen firmalar elektrikli otomobil alanına büyük yatırım yapmaya başladı. Peki, günümüzde en iyi elektrikli otomobil markaları hangisi? Elektrikli otomobillerin menzilleri ne kadar? Haberimizden inceleyebilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2020 00:02
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Elektrikli Otomobil Markaları Nelerdir? En Uzun Menzilli Elektrikli Araba Hangisi?

Elektrikli araba modelleri incelendiğinde en fazla tercih edilen araba modellerinin genellikle menzil açısından en kapasiteli olan araçların dikkat çektiği görülmektedir. Teknolojik gelişmelerin en fazla hız kazandığı şu dönemde elektrikli araçların hızla piyasaya sürülmesi ve yaygınlaşmaya başlaması bu konuda yapılan çalışmaları da ciddi anlamda hızlandırmıştır. Özellikle akaryakıt fiyatlarının da büyük oranda yükselmesi bu alandaki gelişmelerin hızlanmasına sebep olan en önemli sebeplerden birisi olarak sayılmaktadır. Bu alanın en yetkin firmalarından ve üreticilerinden birisi olan Tesla firması, üretmiş olduğu farklı özelliklerde olan elektrikli arabalar için pek çok farklı tarzda özellikler geliştirerek her arabasını farklı bir marketingle sunmaktadır. Yapılan bu çalışmalardan en önemlisi ise tek şarjda aracın alacağı menzil kapasitesini arttırmaktır.2020 YILINDA PİYASADA OLACAK OLAN ELEKTRİKLİ ARABA MODELLERİ NELERDİR?


2020 yılında piyasada olacak olan elektrikli araba modelleri incelendiğinde genel olarak BMW ve Tesla model araçların yaygın olarak üretildiği görülmektedir. Buna göre 2020 yılı için piyasada sıklıkla göreceğimiz elektrikli araba modelleri şunlardır:• BMW İ3 120 Ah,• Audi E-Tron,• Kia E-Niro,• Tesla Model Y,• Tesla Model 3,• Mercedes Benz EQC,• Renault Zoe,• Audi E-Tron SportBack,• Porsche Taycan,• Hyundai Ioniq,• Mini Cooper SE,• DS 3 Crossback E-Tense,• Volkswagen ID,• Volvo XC40 Electric,• Audi Q2 E-Tron,• Honda Urban EV,• Nissan Leaf SUV,• Peugeot 208 Electric,Gibi pek çok elektrikli araba modeli 2020 yılı için piyasalarda satışa sunulmuştur. Oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan ve benzinli araçlara kıyasla daha ucuza mal edilebilen bu araçlar sayesinde, kısa sürede uzun menzil alma şansı da oldukça yüksektir. ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN DİĞER ARAÇLARA KIYASLA DAHA HIZLI HAREKET ETMESİNİ SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİKLER NELERDİR?

Elektrikli araçların hızlı olmasını sağlayan en önemli özellik benzinli arabalara kıyasla daha basit ve karmaşık olmayan sistemlerinin bulunmasıdır. Genel olarak fosil yakıt kullanan araçların motor dışında hareket ettirmek zorunda olduğu birden fazla yüzlerce küçük parçası bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı yakıttan gelen enerji araçtaki en ufak parçalara ulaşana kadar oldukça büyük bir enerji kaybına sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı araç her ne kadar iyi olsa da fosil yakıtla çalıştığı için en iyi motorlar da dahi %50 ‘nin altında enerji kaybı yaşanmaktadır. Ancak elektrikli arabalarda batarya ve aracın kendi motoru dışında gereksiz ya da detay olan hiçbir parça bulunamamaktadır. Bu sebepten dolayı elektrikten dönüştürülen enerji direk motor gücüne katılarak aracın akaryakıtla çalışan diğer araçlara kıyasla daha hızlı hareket etmesini sağlar. Bu açıdan oldukça avantajlı olan bu araçlarda alınan verim oldukça fazladır. Elektrikli arabaların akaryakıtla çalışan arabalara kıyasla %80 daha fazla verimle ve yüksek enerji ile çalışmasının en önemli sebebi budur. Bu yüzden 2 katı daha fazla güce sahip olan bu araçların rakiplerine kıyasla daha hızlı çalışmalarının en önemli sebebi budur. ELEKTRİKLİ ARABALARIN MENZİLİ NE KADARDIR?


Elektrikli arabaların menzilleri, son dönemde piyasaya sürülen araçlarda en fazla araştırılan konulardan bir tanesi bu araçların genel olarak almış oldukları menzillerdir. Oldukça avantajlı olarak üretilen bu araçların 1 dakikalık şarj ile 5 km yol aldıkları düşünüldüğünde bataryası tam olarak doldurulmuş bir elektrikli araba yaklaşık 500 km’ye kadar yol alabilme kapasitesine de sahip olmaktadır. Bu açıdan akaryakıtlarla kıyaslandığında oldukça başarılı olan ve yüksek oranda kullanıcısına tasarruf sunan elektrikli araçların birkaç yıl içinde tam anlamıyla piyasaya hâkim olacağı ön görülmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.