SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrikli arabalara yasak mı geliyor?

Yaygınlaşması beklenen elektrikli otomobile kullanım kısıtlaması geliyor! Avrupa Birliği enerji tasarrufu için bir dizi önlem aldı..

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2022 14:06
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2022 14:06
https://gazetebanka.com/
Elektrikli arabalara yasak mı geliyor?

Dünya da enerji krizi yansımaları kendini gösteriyor. Avrupa ve dünyanın birçok yerinde doğalgaz ve elektrik konusunda tasarruf adımları başladı. Avrupa ülkeleri, tüm dünyada baş gösteren enerji krizinden dolayı elektrikli otomobil planlarını ertelemek zorunda kaldı. Herhangi bir zorunluluk olmadığı müddetçe elektrikli aracın kullanımın masadan kaldırılacağı da söylemler arasında. Doğal gaz tüketiminin oranında yüzde on beş kadar azaltma planında anlaşan Avrupa Birliği bununla beraber başka önemler de almaya başladı. Kimi ev ve oteller için sıcaklığın en fazla on dokuz derecelerde kullanılması da planlanan önemler arasında. Ülkelerin bu tedbirleri karşısında halk ise endişe duyuyor.

AVRUPA BİRLİĞİNDEN BİR DİZİ ÖNLEM

Kimi Avrupa ülkeleri sadece doğal gazla değil sosyal hayatta başka tedbirler de alarak enerji tasarrufuna gitme yolunda adımlar atıyor. Günlük hayatta kullanılan asansörlerle ilgili kısıtlamalar yapılabilir. Elektrikli araç kullanımında da katı kurallar konuşuluyor. Hatta İsviçre’nin Fransa üzerinden bulunan enerji tedariğinden dolayı olası hoş olmayan senaryolar için bir dizi taslak önlem aldığı biliniyor. Bu taslak önlemler arasında, elektrikli aracın sadece acil ve gerekli durumlarda kullanılması yani iş, doktor yahut alışveriş gibi önemli durumlar haricinde kullanılmaması önlemleri var. İsviçre hükümeti alışveriş merkezlerinde mağaza aydınlatmaları, gece saatlerinde ki kullanılan aydınlatmalar ve mobil ısıtıcıların da kullanımı konusunda değişikliğe gidilebileceğini söyledi. Avrupa Birliği’nin yeni senede gazsız kalmamak için nasıl bir oranda fiyat güncellemesi yapacağı ise henüz belli değil. On dokuz Aralık Pazartesi günü toplanıp karar verilmeye çalışılacak.

KRİZ TÜM DÜNYAYI ETKİLEDİ!

Sadece Avrupa Birliğinde değil tüm dünya üzerinde etkisini gösteren enerji krizi için Pakistan’dan da bir dizi önlem var. Doğal gazın sadece belli saatler aralığında hanelere verildiği Pakistan’da için durum Avrupa’dan da kötü olabilir. Günde sadece toplam sekiz saat doğal gaz veriliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.